PAMET U TABLETI: / Već postoji 'lijek' koji poboljšava više moždane funkcije

Image
Foto: Thinkstock
22.8.2015.
11:22
Thinkstock
VOYO logo

Provedeno je službeno, zajedničko istraživanje Oksfordskog sveučilišta iz Ujedninjenog Kraljevstva i Harvarda iz Sjedinjenih Država s dva cilja.

Prvo, provjeriti je li korištenje Modafinila kod zdravih osoba koje nemaju problema sa snom uopće sigurno; te drugo, je li za uvjerenje kako je riječ o "pametnom lijeku" postoji potvrda u stvarnim rezultatima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako možda zvuči nevjerojatno, a odgovor na oba pitanja je potvrdan. Ukratko, radi se o sigurnoj tableti za poboljšanje funkcije mozga.

Stvarno 'radi'

Tim znanstvenika provjerio je svu istraživačku literaturu u učincima poboljšanja kognitivnih sposobnosti modafinila, pruočili su 24 rada o utjecaju Modafinila na zadatke poput planiranja, donošenja odluka, pamćenja, učenja i kreativnosti. Otkrili su da Modafinil zaista poboljšava kognitivna svojstva, iako ne sva podjednako dobro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Modafinil ne poboljšava našu radnu memoriju ni fleksibilnost misli, ali poboljšava našu sposobnost donošenja odluka i planiranja - "'više' moždane funkcije koje se oslanjaju na doprinos više jednostavnijih kognitivnih procesa", rekao je jedan od autora istraživanja, Ruairidh McLennan Battleday.

Malo nuspojava

Uz to, lijek je imao i jako malo popratnih posljedica. Čak 70% studija tražilo je moguće nuspojave ali nije nađeno gotovo ništa. "U svjetlu izrazito malog broja popratnih posljedica pronađenih u kontroliranoj okolini, modafinil se može smatrati lijekom koji poboljšava kognitivne sposobnosti", rekla je Anna-Katharine Brem, isto jedna od autorica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako, treba upozoriti da se nepostojanje nuspojava odnosi samo na kratkoročnu uporabu lijeka. Za provjeru postoje li dugoročne popratne pojave još jednostavno nije prošlo dovoljno vremena.

Etička dvojba

Otkriće da je Modafinil prvi pravi "pametni lijek" koji poboljšava ljudske više moždane funkcije sigurno će stvoriti kontroverze. Dok liječnici još ne propisuju lijek koji mijenja moždane sposobnosti, te vjerojatno u bliskoj budućnosti niti neće, sama činjenica da postoje znanstveno potvrđene tablete koje poboljšavaju moždane sposobnosti potaknut će neke zanimljive rasprave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Etička dvojba postoji: kako bi trebali klasificirati, osuditi ili hvaliti lijek koji poboljšava ljudske sposobnosti bez da prije toga već postoje mentalne teškoće? Hoćemo li propisivati lijekove ljudima koji su inače zdravi?", pita se Guy Goodwin, predsjednik Europskog koledža neuropsihofarmakologije, koji nije sudjelovao u istraživanju.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo