Ova godina mogla bi biti najtoplija dosad!

Ako se temperaturne vrijednosti iz prvih šest mjeseci na globalnoj razini nastave do kraja godine, 2010. će biti najtoplija godina dosad i nadmašit će dosad rekordnu 1998.

31.7.2010.
22:10
VOYO logo

Dva vodeća svjetska instituta za praćenje klime objavila su da je prvo šestomjesečje ove godine bilo toplije za 0,02 Celzijeva stupnja.

arti-201005100096006Naime, NASA-in Goddardov institut za svemirska istraživanja u New Yorku i američki Nacionalni centar za klimatologiju izmjerili su da su četiri od tih šest mjeseci bili i pojedinačno najtopliji. Otprilike istodobno je i Meteorološki zavod Ujedinjenog Kraljevstva objavio da su ovogodišnji siječanj i ožujak bili topliji od svih dosadašnjih siječanja i ožujaka otkako se, unatrag gotovo stoljeća i pol, sustavno mjere i prate temperature, prenosi Glas Slavonije. Britanski dnevnik Guardian pak tvrdi da je izvješće ova dva američka instituta dosad najpotpunije izvješće s najbjelodanijim dokazima o globalnom zatopljenju. Time su ujedno izbijeni aduti iz rukava onih znanstvenika koji tvrde da se podacima o temperaturama i klimatskim promjenama sustavno manipulira, jer je spomenutim izvješćem obuhvaćeno i uspoređeno čak jedanaest pokazatelja - od temperature zraka i mora do otapanja leda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak sedam od njih bilježe povećanje u zadnjih nekoliko desetljeća, što nedvojbeno govori o globalnom zagrijavanju. Tih sedam pokazatelja koji bilježe rast su temperatura zraka iznad tla, temperatura površine mora, toplina oceana do 700 metara dubine, temperatura zraka iznad površine oceana, temperatura u atmosferi do jednog kilometra visine, vlažnost zraka te visina razina mora kao posljedica otapanja leda. U činjenicama da je desetljeće koje je na izmaku bilo toplije od prošloga, kao što je i protekla dekada (1990-e) bila toplija od one koja joj je prethodila, stručnjaci poput Petera Stotta, iz britanskog Meteorološkog centra, vide "jasan i nepogrešiv znak" globalnog zatopljenja.

Rafe Pomerance iz američke udruge CACP (Clean Air Cool Planet), koja pomaže naći odgovarajuća rješenja za globalno zatopljenje također ističe kako "ove brojke nisu teorija nego činjenice koje pokazuju da se klima na Zemlji pomiče u nepoznato područje".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, stručnjaci kažu da je za dosad najtopliju godinu ikad zabilježenu, 1998., krivac famozni El Nino (u prijevodu Dječak ili Malac), što je naziv za globalni atmosfersko-oceanski fenomen koji nastaje zbog promjena smjera vjetrova i temperature mora u tropskom dijelu Tihog oceana. Upravo je El Nino u kombinaciji s globalnim zatopljenjem prouzročio velike suše i požare, ponajviše u jugoistočnoj Aziji. Stručnjaci očekuju da bi ovogodišnji El Nino mogao biti približno jednak onome od prije dvanaest godina, ali ne i snažniji.

I u Hrvatskoj građani osjećaju klimatske promjene na vlastitoj koži, a u Državnom hidrometeorološkom zavodu kažu kako je lani srednja godišnja temperatura bila znatno viša od višegodišnjeg prosjeka. Primjerice, u Zagrebu je prošla godina sa srednjom godišnjom temperaturom od 13,4 stupnja Celzijeva bila treća najtoplija nakon 2000. i 2007. godine.

Temperaturne prilike u gotovo čitavoj Hrvatskoj lani su bile svrstane u kategoriju ekstremno toplih, izuzev na područjima Daruvara, Zavižana, Knina i Komiže gdje su bile u kategoriji vrlo toplog. Lani su najsušnija područja bila Slavonija i Podravina, dok su srednja i južna Dalmacija bile kišnije od prosjeka.

Prethodni članci:

arti-201003290237006 arti-201007170126006 arti-201005170189006 arti-201005100096006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo