Američka znanstvena akademija (PNAS) objavila je studiju koja sugerira da će klima na Zemlji 2030. godine biti ista kao što je bila prije tri milijuna godina.
Radi se o razdoblju u sredini pliocena, kada je na Zemlji vladala suša, Sjeverna i Južna Amerike još nisu bile spojene, a Grenland nije bio okovan ledom. Razina oceana tada je bila 18 metara viša nego što je sada. Prosječna temperatura bila je 1,8 do 3,6 stupnjeva iznad sadašnje, prenosi Daily Mail.
Dramatične promjene u kratkom vremenu
"Idemo prema veoma dramatičnim promjenama u izuzetno kratkom vremenu", rekao je Jake Williams, profesor znanosti o Zemlji i stručnjak za paleoekologiju i klimatologiju na Sveučilištu u Wisconsinu.
Nastavi li se ispuštanje ugljikova dioksida u atmosferu u mjeri u kojoj se sada ispušta, do 2150. godine Zemlja će se vratiti u stanje u kojem je bila prije 50 milijuna godina, procjenjuju istraživači koji su radili na istraživanju. To znači da bi se naš planet vratio u zoru evolucije prvih sisavaca, u vrijeme kada su dinosauri već davno izumrli.
Neke vrste će nestati
Williams je dodao i da Grenland neće postati zelen već u sljedećem stoljeću, jer zaleđenim kapama na polovima Zemlje treba dugo da se otope. Za to vrijeme razina oceana neće porasti za svih 18 metara, no iznenadno zagrijavanje bi moglo iznenaditi vrste kojima su milijuni godina bili potrebni kako bi se razvili u sadašnju formu.
Koautor istraživanja stoga zaključuje kako će zato nestati mnoge vrste. "To upućuje na to da možemo utjecati na svoju povijest i na povijest Zemlje, tako da razumijemo sadašnje promjene i prilagodimo im se", zaključio je.