Živu bakteriju pronašao je istraživački balon na visini od otprilike 16 kilometara. Postoji velika vjerojatnost da ju je tamo ostavila kometa u prolazu, pretpostavljaju znanstvenici.
Mikroorganizmi ne nalikuju ni na koje sa Zemlje, ali astrobiolozi žele provesti daljnja detaljna istraživanja dok se u potpunosti ne uvjere da su vanzemaljskog porijekla.
NASA-in Istraživački centar Ames dodao je na svojoj Astrobiology web stranici vrlo opreznu nadopunu. NASA vjeruje da će otkriće naići na znatan skepticizam u znanstvenoj zajednici.
"Astrobiolozi će vjerojatno tvrditi da 16 kilometara nije predaleko od Zemlje da se život ne bi mogao pojaviti", navodi se među ostalim u NASA-inoj izjavi.
Ipak, nastavlja se, vrlo je moguća pretpostavka da se mikroorganizmi prenose svemirom na meteorima i kometama.
Pa, i posljednja istraživanja su pokazala da bakterije mogu ostati žive kao neaktivne milijune godina, što je uistinu dovoljno za međuplanetarna putovanja.
Chandra Wickramasinghe, sudionik istraživanja sa Sveučilišta Cardiff u Walesu, tvrdi da se bakterija nalazila previsoko u atmosferi da bi potjecala s tla.
"Ako se nešto pronađe u gornjim slojevima, kritičari tvrde da je sa Zemlje. To je ozbiljna mogućnost do visine od 15 kilometara, ali na 40 ili 85 kilometara ta je tvrdnja neodrživa", objašnjava Wickramasinghe.
Wickramasinghe je, zajedno s Hoyleom, načinio pionirski posao u postavljanju "panspermije", teorije da su prvi životni oblici stigli iz svemira prije otprilike 4 milijarde godina.
Wickramasinghe vjeruje da bi primitivni život još uvijek mogao stizati na Zemlju iz svemira.
"Pronađemo li mikrobe na velikim visinama, morat ćemo se pitati od kuda su stigli. Stotinu tona organskog otpada sa kometa i meteora dolazi svakodnevno u atmosferu", zaključuje Wickramasinghe.