Otkad je svijeta i vijeka ljudi znaju da Zemlja ima svoj prirodni satelit, koji se naziva Mjesec te orbitira na 384.000 kilometara od našeg planeta i svojim kretanjem utječe na plimu i oseku te još pojedine aspekte života. No, 2016. je otkriven svemirski "kamenčić", promjera svega 50 metara, koji se u pravilnim razmacima kreće oko Zemlje. Znanstvenici su ga nazvali Kamo'oalewa - na havajskom: nebeski objekt koji se kreće.
Putanja tog "kamenčića je od 40 do 100 puta dalja od mjesečeve te podsjeća na spiralu. Naime, Kamo'oalewa se istodobno bori s gravitacijskim utjecajem Zemlje i Sunca. "Na njega prvenstveno utječe sunčeva gravitacija, ali podaci pokazuju i da ulazi u orbitu sličnu Zemljinoj", istaknuo je za časopis Nature student Ben Sharkey sa Sveučilišta Arizona koji je i autor ove studije.
Neobičan ' kamenčić'
Znanstvenici drže da je Kamo'oalewa asteroid zarobljen u gravitaciji između Sunca i Zemlje, ali iznenadio ih je njegov kemijski sastav. Dok većina asteroida sjaji na dijelu infracrvenog spektra, ovaj nema gotovo nikakav sjaj, već zagasitu boju. To znači da mu je kemijski sastav, ali i podrijetlo drugačije.
Sharkey je nakon promatranja teleskopima otkrio da se asteroid sastoji od uobičajenih silikata, koji iz nekog razloga nemaju odsjaj. Na kraju su znanstvenici zaključili kako je Kamo'oalewa vjerojatno Mjesečev "davno izgubljeni dio". Vjeruju kako se odlomio u sudaru Mjeseca s meteorima ili asteroidima.
Nestat će u bespućima svemira
No, bit će malo vremena za istraživanje i spoznaju da Zemlja ima dva prirodna satelita. Naime, Kamo'oalewa bi se prema sadašnjoj putanji trebao zadržati u blizini Zemlje još tristotinjak godina, a potom nestati u svemirskom prostranstvu.