U prosincu 2019. uočen je nagli porast oboljelih od upale pluća u u kineskom Wuhanu. Oboljeli su razvili simptome povišene tjelesne temperature i otežanog disanja, a u bolnicu su primani u prilično teškom stanju koje se drastično pogoršavalo. Mnogima nije pomagao ni respirator.
Noćna mora epidemiologa
Usprkos svim mjerama opreza, ubrzo se zarazilo i medicinsko osoblje. No liječnike je iznenadilo kako su njihovi simptomi neusporedivo blaži u odnosu na pacijente koji su im dolazili. A onda su shvatili da su usred noćne more svakog epidemiologa – stotine, možda i tisuće ljudi šeta Wuhanom i širi zarazu, a da toga nisu ni svjesni.
Prema raspoloživim podacima, prvi slučaj razvio je simptome 8. prosinca 2019. Oboljeli su se u početku uglavnom epidemiološki povezivali s boravkom na gradskoj tržnici Huanan Seafood Wholesale Market, veleprodajnom tržnicom morskih i drugih živih životinja. Kao uzročnik početkom siječnja identificiran je novi koronavirus, nazvan SARS-CoV-2.
Donedavno prilično bezopasna obitelj
Koronavirusi su obitelj RNK virusa. Nazvani su prema kruni, lat.corona, jer na elektronskom mikroskopu njihove proteinske izbočine podsjećaju na sunčevu koronu.
Virus je kuglastog oblika, velik od 60 do 160 nanometara i zbog toga se može vidjeti samo elektronskim mikroskopom. Napadaju mnoge sisavce i ptice, a do prije 15-ak godina smatrali su se kako su prilično neopasni za ljude te kako su tek jedan od uzroka obične prehlade.
Tek MERS i SARS pokazali koliko je smrtonosan
No onda su se pojavile bolesti MERS ( Middle eastern respitory syndrom) te SARS (Severe acute respiratory syndrome, težak akutni respiratorni sindrom).
Nakon što se pojavio novi virus, SARS-CoV 2, kolokvijalno koronavirus, postalo je jasno da on, za razliku od uzročnika SARS-a i MERS-a u manjoj mjeri ubija teškim simptomima, a puno više nevjerojatnom brzinom širenja zbog kojih i relativno mala smrtnost izaziva velik broj umrlih.
Genski, virus koji je zaustavio svijet najsličniji je koronavirusu koji je pronađen u šišmišima, no razlika u genskom kodu implicira kako je postojao međuprijenosnik, pa se povezuje i s drugim divljim životinja.
Rukama se stopi s ovojnicom stanice pluća
Njegova ribonukleinska kiselina je u ovojnici, a njegovi šiljci na ovojnici su svojevrsne ruke i noge kojima se hvata za stanice. Konkretno, tim bjelančevinama se stopi sa staničnom membranom i prodre u stanicu, pri čemu napada stanice pluća jer, pojednostavljeno, jako voli bjelančevine na njihovoj površini.
Zombi koji tjera stanicu da proizvodi klonove
Kao i svi virusi, koronavirus je načelno mrtva nakupina organske tvari, ne diše, ne razmožava se niti ima ikakva druga obilježja života, no jednom kada prodre u stanicu, otme njen metabolizam te njenim alatima proizvodi druge viruse dok stanica ne umre.
SARS CoV2 ( umjetno obojani u žuti) koji izlaze iz stanice
Mirkobicidno oružje koje svi imamo
Za razliku od drugih opasnih koronavirusa , ovaj je razvio i posebnu sposobnost polibazičnog mjesta cijepanja, zbog čega je postao daleko zarazniji od svojih rođaka.
Dok liječnici tragaju za cjepivom ili barem učinkovitom terapijom, najbolje mikrobiološko oružje protiv koronavirusa ostaje sapun – površinski aktivne tvari uništavaju njegovu lipidnu membranu.
I naravno, socijalna distanca, zbog kojeg neće niti naći iduću žrtvu.