Tako i polarni medvjedi ponekad jedu jedni drugima mladunčad. A sada je novo istraživanje otkrilo životnu dramu mladih crno bijelih colobus majmuna, koje nekada love i ubijaju stariji mužjaci kako bi kako bi kontrolirali plodne ženke u svome području.
Novo istraživanje: Čak četvrtina sisavaca ubija mlade svoje vrste
Studija je otkrila kako su mladi mužjaci u neku ruku inducirani da rastu brže, kako bi se uspjeli obraniti od agresivnih i sumnjičavih starijih mužjaka. Oni koji rastu brže češće uspiju odrasti, dok majmuni sporijeg sazrijevanja u međuvremenu budu ubijeni.
Crno bijeli colubus majmuni dio su grupe primata Staroga svijeta u kojoj se nalazi barem pet vrsta. U prosijeku žive u teritorijalnim grupama od oko devet jedinki, koje se sastoje od jednog mužjaka i nekoliko ženki i potomaka. Kada se bebe majmuni rode, potpuno su bijeli, ali im za par tjedana krzno postane sivo. Između dva i pet mjeseci starosti, postane miješano cno i bijelo.
Znanstvenici su htjeli otkriti zašto postoje toliko velike razlike u dobi kod dobijanja 'odraslog' krzna. U osnovi, željeli su znati zašto različiti mladi sazrijevaju različitom brzinom.
Kako bi to otkrili, osam su godina slijedili devet odvojenih grupa colobus majmuna u divljini.Ti se majmuni tipično suočavaju s brojnim prijetnjama, uključujući grabežljivce, uništenje nastambi i krivolovce, ali mladi se moraju paziti i opasnih mužjaka svoje vlastite vrste: grupe s više mužjaka vrjerojatnije će imati slučajeve infanticida.
"Tipično, odrasli će mužjak ubiti dijete drugog mužjaka tako da se on može pariti s majkom i imati djecu s njom", izjavila je Iulia Badescu, znanstvenica evolucionarne antropologije iz Sveuučilišta u Torontu i vodeća autorica studije. Kada odrasli mužjak pokuša ubojstvo, tipično traži najranjivije muške bebe, a ne možda malo samostalnije mlade.
Znanstvenici su primjetili, pažljivo promatrajući razvoj boje krzna, kako bebe mužjaci u grupama koje su sklonije infanticidu odrastaju brže od onih koji su živjeli u grupama koje su bile manje opasne. Bebe ženki, kojima prijeti znatno manja opasnost da će biti ubijene na ovaj način, odrastaju primjetno sporije.
Analiza je odbacila mogućnost pritiska zbog grabežljivaca ili iznenadne promjene u izvorima hrane kao uzroke ubrzanog sazrijevanja, što ostavlja prijetnju od infanticida jedinim uzrokom.
Kada majka osjeti da njenim mladima prijeti infanticid, možda preko raznih socijalnih ili hormonalnih znakova koje odašilje agresivni mužjak, moguće je da joj porastu hormoni stresa. Oni preko mlijeka dolaze do njenih beba koje se zatim počnu razvijeti u odrasle brže nego što je to normalno. Osim majčine pomoći, znanstvenici misle kako bi i vlastiti hormoni stresa mladih mogli sudjelovati u ubrzanju sazrijevanja.