OGROMNI TRAGOVI: /

Otisak stopala titanosaura jedan je od najvećih ikad pronađenih

Image
Foto: Okayama University of Science

Paleontolozi u zadnje vrijeme doslovce prate otiske stopala divovskih dinosaura, piše IFLScience.

5.10.2016.
19:43
Okayama University of Science
VOYO logo

Prije samo nekoliko mjeseci znanstvenici su naišli na fosilizirani otisak stopala mesojeda abelisaura u Boliviji, koji je bio dovoljno velik da se u njega smjesti odrasla osoba.

Otkriveno najvece stvorenje koje je ikad hodalo Zemljom

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Otkriveno najvece stvorenje koje je ikad hodalo Zemljom

Image

Otkriveno najvece stvorenje koje je ikad hodalo Zemljom

Najveće kopnene životinje ikada

A sada mu je zajednička japansko-mongolska ekspedicija pronašla pravog rivala u pustinji Gobi. Ovaj put, počinitelj je titanosaur. Ostavio je otisak dužine 1.06 metara i 0.77 metara širine, što znači da je ovaj biljojedni div bio preko 30 dug i 20 metara visok. Što je ekvivalent 12 ljudi koji stoje jedan drugome na ramenima.

Posljednje veće otkriće titanosaura dogodilo se prije dvije godine, kada je u Patagoniji pronađeno pravo groblje s ostacima šestero primjeraka ovih divovskih gmazova. Svaki je težio oko 85 tona, oko deset puta više od prosječnog tiranosaura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Okayama University of Science

Mnogi su uvjereni kako su ovi južnoamerički dinosauri najveće kopnene životinje u povijesti Zemlje, a vlasnik ovog novootkrivenog otiska stopala vjerojatno je bio slične veličine. Titanosauri su živjeli prije između 90 i 70 milijuna godina, u razdoblju kasne krede, dobi koja je pretstavljala sumrak dinosaurusa.

Iako ovaj novi otisak baš i nije veličine onog 1.2 metra dugog pronađenog u Boliviji, još je uvijek jedan od najvećih ikad pronađenih. Tim znanstvenika sa Znanstvenog sveučilišta Okayama (OUS) u Japanu trenutačno pregledava okolno područje u nadi da će pronaći i ostatke kostura.

"Cijeli kostur divovskog dinosaura koji je ostavio tako veliki otisak tek se treba otkriti u Mongoliji", izjavio je medijima profesor Shinobu Ishigaki s OUS-a. "Očekuje se da bi se jednom morao otkriti i fosilizirani kostur takvoga dinosaura."

Živjeli čak i na Antarktici

Image
Foto: Wikipedia

Titanosauri su posljednja velika grupa sauropoda, a navodno su izumrli kada je ozloglašeni asteroid udario u Zemlju. Iako je njihova veličina dobro poznata, malo se zna o njihovom načinu života, a većina što znamo o njihovom načinu hoda temelji se na pretpostavkama. Ovaj bi otisak stopala trebao pomoći paleontolozima da boljerazumiju kako se titanosaur kretao po tlu i kojom brzinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 2014. bilo je samo jedno veće otkriće fosila titanosaura koji je bio relativno neoštećen. Brojni ostaci ovih dugovratih biljojednih divova izrazito su fragmentirani, a to ograničuje znanstvenike u razumjevanju ovih ogromnih gmazova.

No očito su bili dosta uspješni u preživljavanju, jer ih neke procjene smještaju u razdoblje od prije 90 do 66 milijuna godina, što je dosta dugo za bilo koju grupu dinosaura. Za primjer, grabežljivac spinosaur živio je samo 15 milijuna godina, između 112 i 97 milijuna godina prije nas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Titanosaur koji je vlasnik ovog otiska bio je toliko velik da bi gotovo bilo kojem grabežljivcu iz njegovog doba bilo gotovo nemoguće savladati ga. S obzirom da su njegovi ostaci pronađeni na četiri kontinenta, uključujući Antarktiku (koja je u to doba bila znatno toplija i zelenija), ova grupa lutajućih titana s lakoćom je odbijala razne gladne grabežljivce.

Jednostano je nevjerojatno kako je tako velika životinja mogla narasti iz jaja koje nije imalo više od 12 cm u promjeru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo