Radi se o pitanju o kojem znanstvenici raspravljaju već stoljećima - kako je nastao Mjesec? Postoji više teorija, a znanstvenici s Kalifornijskog sveučilišta, Davisa i Harvarda sada imaju novu hipotezu, piše Mirror.
Model u skladu s Mjesečevim sastavom
Ovi znanstvenici sugeriraju da se Mjesec formirao unutar same Zemlje, dok je naš planet bio oblak rotirajućih plinovitih stijena. "Novi rad objašnjava neka svojstva Mjeseca koja je teško riještiti trenutno važećim idejama", rekla je profesorica Sarah Stewart, autorica studije. "Kemijski sastav Mjeseca gotovo je isti kao Zemljin, no s nekim razlikama. Ovo je prvi model koji je u skladu s Mjesečevim sastavom."
Prijašnje teorije tvrdile su kako je Mjesec nastao kao posljedica sudara Zemlje i nebeskog tijela veličine Marsa po imenu Teja. Te teorije tvrde kako je sudar Zemlje i Teje izbacio rastopljene stijene i metal u orbitu, koji su se međusobno sudarali te stvorili Mjesec.
Rješenje u sinestiji
No u novoj studiji znanstvenici navode drugačiju teoriju, koja se temelji na sinestiji. Radi se o procesu kada sudar dva objekta veličine planeta rezultira u brzo rotirajućoj masi otopljenih i plinovitih stijena s komadom svog tijela u vlastitoj orbiti. Cijeli objekt naraste u kružnicu sa šupljinom u sredini. Sinestije traju samo par stotina godina, i brzo se smanje jer zrače toplinu, te se plinovite stijene kondenziraju u tekućinu, prije nego što kolabiraju u rastopljeni planet.
"Naš model počinje sa sudarom koji stvara sinestiju", rekao je Simon Lock, suradnik na studiji. "Mjesec se formira unutar plinovite Zemlje na temperaturama od dvije do tri tisuće celzijusa, i pritisko od više desetaka atmosfera."
Dok je Mjesec naslijedio svoj sastav od Zemlje, kako se formirao na visokim temperaturama izgubio je elemente koji lako isparavaju, što objašn java specifičan sastav Marsa. Znanstvenici tvrde kako je prednost ovog novog modela to što poštoji više načina za formiranje prikladne sinestije, te nije nužan sudar s objektom određene veličine.