Prof. dr. Ivan Đikić objavio je u četvrtak u uglednom magazinu Cell istraživanje o dosad nepoznatom mehanizmu kojim se koristi bakterija legionela kako bi preuzela kontrolu nad stanicama, što uzrokuje smrtonosne upale pluća kod pacijenata s oslabljenim imunitetom, piše Večernji list.
Đikićevo otkriće pripomoći će u otkrivanju novih strategija za razvoj modernih lijekova, ponajprije onih za liječenje bakterijskih bolesti.
"U najnovijem publiciranom radu opisujemo potpuno novu kemijsku reakciju na proteinu ubikvitina koja dosad nije bila poznata, a jako se razlikuje od ubikvitinacije za koju je 2004. dodijeljena Nobelova nagrada. Bakterija legionela izlučuje u stanicu razne enzime koji djeluju kao toksini i uništavaju stanicu uzrokujući snažnu upalu pluća. Mehanizam djelovanja tih toksina nije poznat. Mi smo istraživali toksin pod nazivom SdeA koji koristi ubikvitin na još uvijek nepoznat način za razvoj upale pluća.
Mi smo sada objasnili taj efekt, ali smo u isto vrijeme otkrili nešto posve novo i iznenađujuće: novu kemijsku reakciju putem koje bakterija mijenja ubikvitin. Konkretno, utvrdili smo da toksin legionele na ubikvitin dodaje aktivnu supstanciju koja se zove fosforibosin, a koja uzrokuje potpunu blokadu funkcija ubikvitina u stanici, što dovodi do vrlo brze smrti stanica i destrukcije pluća", pojasnio je Đikić dodajući kako je u njegovom laboratoriju radio tim od četvero ljudi te da su surađivali s još nekoliko znanstvenika.
Đikić kaže kako je njegovom timu idući zadatak otkriti postoje li slični enzimi u ljudskom genomu koji mogu koristiti tu ili slične modifikacije za pozitivne fiziološke procese.
Dodaje kako mu je cilj "u suradnji s Genentechom pronaći put od bazičnog otkrića do njegove primjene. Cilj mi je pronaći nove antibakterijske lijekove koji će blokirati bakterijske toksine koji se izlučuju unutar stanica i uzrokuju njihovo ubijanje te patološki efekt kod, primjerice, gastroenteritisa uzrokovanih salmonelom ili upala pluća uzrokovanih legionelom."
"Ovo je moje najveće otkriće u karijeri, a otvara brojne mogućnosti za stvaranje novih lijekova protiv opasnih bakterijskih upala", objasnio je Đikić za Jutarnji.