Ostaci ove ribe rijetko se pronalaze jer je njihov kostur napravljen od hrskavice. No, slučajno otkriće dvojice studenata koji su radili na iskopinama u Peterboroughu u Cambridgeshireu, dalo je paleontolozima nove materijale za rad. Paleontolozi su potom sakupili sve ostatke fosila ove ribe kako bi izračunali kolike su bile njene dimenzije, te su zaključili da je riba mogla narasti do 16,5 metara.
"Zaključili smo da je jedinka Leedsichthysa, dugačka osam ili devet metara, trebala 20 godina da dosegne tu dužinu, dok je u 38 godina mogla narasti do 16,5 metara", kazao je paleontolog Jeff Liston iz Nacionalnog muzeja Škotske.
Baš kao što su dinosauri evoluirali u životnje ogromnih dimenzija, i bića koja su živjela u morima također su u jurskom razdoblju rasle do ogromnih proporcija. "Proces je poznat kao gigantizam. Bio je poznat kod kopnenih životinja iz tog doba ali nismo mogli znati da se paralelni proces odvijao i u morima. Sad znamo da se to događalo - iako nije jasno zašto su te gigantske zvijeri, na kopnu i u moru, uopće bile takve", kazao je Liston.
Leedsichthys je naposlijetku uništila ista katastrofa koja je zadesila dinosaure, piše IBTimes.