Aerografit je pjenasta tvorevina napravljena od ugljika, koja pod mikroskopom izgleda poput šećerne vune sastavljene od mikrocjevčica. Teži samo 0.2 miligrama po kubnom centimetru i to ga čini šest puta lakšim od zraka i četiri puta lakšim od mikrolatika, materijala koji je prezentiran prije godinu dana kao najlakši materijal na svijetu, baziran na niklu i fosforu.
"Da biste dobili kilogram ovog materijala, on bi morao zauzeti prostor od pet kubnih metara. To znači jedan kvadratni metar u bazi, koji se diže pet metara uvis. E, to bi bilo teško jedan kilogram", kazao je Matthias Mecklenburg, koji je radio na izumu.
Dodatno je ilustrirao lakoću aerografita kazavši da bi vam trebalo pet prosječnih automobilskih prtljažnika, ako biste željeli transportirati samo kilogram ovog materijala. Pritom bi morali paziti da prtljažnike dobro zatvorite, jer ga može odnijeti i najlaganiji vjetrić.
Zapanjujuće performanse
Ono što je posebno uzbudljivo nije samo njegova moguća široka primjena, već njegova čvrstoća. Može se "zgužvati", odnosno komprimirati do 95 posto njegova obujma, ali on će se lako vratiti u prvobitni oblik i to bez ikakve štete napravljene na strukturi. Istraživači čak tvrde da bi takav postupak čak učvrstio njegovu strukturu!
Još jedna njegova osobina je da je vjerojatno i među najtamnijim materijalima svijeta jer potpuno apsorbira svjetlost.
Što se primjene tiče, već postoje veliki planovi za aerografit - od ugradnje u lithiumske baterije, što bi daleko olakšalo mobitele, električne automobile i laptope, do avijacije, izgradnje satelita, pročišćavanja vode pa sve do proizvodnje vodootporne odjeće.