Razmak krila joj je 40 metara, no ipak teži samo 400kg. Ovaj superlaki dron projektiran je da konstantno leti na visini od 20.000 metara koristeći obnovljivu energiju za pokretanje svojih osam električnih propelera, piše piše Interesting Engineering.
Maksimalna brzina mu je 200 km/h.
Ovaj dron, nazvan 'Caihong-T4' (CH-T4), ili Duga T-4, izgradila je Kineska akademija aerodinamike (CAAA). Ima dva trupa, krila zakrivljena prema gore i dvostruki rep. Širi je od Boeinga 737 ali je lagan zahvaljujući konstrukciji od ugljičnih vlakan i plastike.
CH-T4 u stanju je letjeti na visini od 20.000 metara.
Takmičenje s DARPA-om i Facebookom
Znanstvenici iz CAAA kažu kako im je namjera da CH-T4 leti nekoliko mjeseci, pritome zahtjevajući samo minimalan ljudski nadzor. Zahvaljujući tome što će letjeti iznad oblaka tijekom dana će stalno biti obasjan suncem, dok će noću koristiti energiju iz baterija.
Kina se takmiči s američkom vojnom znanstvenom organizacijom DARPA-om i Facebookom u razvoju dugoletećih dronova. Očita korist ovakvog drona je zračni nadzor te bi se mogao koristiti u vojne i protuterorističke svrhe.
Kako za vojsku, tako i za IT tvrtke, sposobnost ovakvih letjelica da pokrivaju velik dio teritorija čini ih sjajnim za prijenos podataka i komunikacijsko čvorište. To bi omogućilo dronu da zamjeni satelitske komunikacije, održava vezu s udaljenim brodovima i letjelicama, kao i da osigura bežićni internet udaljenim kineskim selima.
Amerikanci još uvijek vode
SNIMILI DRONOM MOST U OBLACIMA: Kinezi povezali dvije planine veličanstvenim visećim mostom
Po veličini i visini leta CH-T4 zaostaje samo za NASA-inim Heliosom, čiji je raspon krila 74.98 metara a plafon leta 30.000 metara. Helios ima cilj letjeti barem 24 sata konstantno na visini od 30.000 metara.
Kinezi se nadaju kako će razviti tehnologiju koja će minimalizirati potrebu drona za slijetanjem zbog održavanja i popunjavanja gorivom.
"Jednom kad Caihong dosegne određenu visinu, biti će iznad pokrova oblaka i sunce ga može pokretati koliko god kontrolor želi", rekao je Shi Wen, vodeži za bespilotne letjelice na CAAA.