Izraelske službe nadležne za starine i Google objavili su da će udružiti snage i prvi put objaviti kompletne snimke Svitaka s Mrtvog mora, omogućujući i znanstvenicima i široj javnosti slobodan pristup preglednoj datoteci drevnih spisa.
Svici s Mrtvog mora, poznati i kao Kumranski spisi, dosad su jedno od najdragocjenijih arheoloških pronalazaka, a u skoroj budućnosti svi koji imaju pristup internetu moći će po njima neograničeno googlati.
Svici s Mrtvog mora nastali su u razdoblju od trećeg stoljeća pr. n. e. do prvog stoljeća n. e. Do njihovog otkrića, prije otprilike 60 godina, najstariji hebrejski rukopis bio je Alepski kodeks iz 930. n. e. Starost svitaka procjenjuje se na više od 2.000 godina i sastoje se od hebrejskih, aramejskih i nekoliko grčkih dokumenata koji bacaju bolje svjetlo na judaizam, ali i na početke kršćanstva. Godinama su se stručnjaci žalili da je pristup dokumentima ograničen, pa će ovime biti udovoljeno brojnim zahtjevima.
Uz vrlo dobre snimke originalnih svitaka, bit će objavljena i engleski prijevod i transliteracija teksta, a pregledavanje će biti besplatno.
Svici su otkriveni 1947. u pećini u blizini Mrtvog mora, a nakon prvotnog otkrića u 11 obližnjih pećina otkriveno je još na desetke tisuća fragmenata. Fotografirano ih je 30.000, a zajedno čine oko 900 rukopisa.
Desetljećima je pristup svicima bio ograničen na usku grupu znanstvenika koje bi odobrio Izrael. To se promijenilo početkom 90-ih kad je velik dio prethodno neobjavljenog teksta objavljen u knjizi. Naime, 1991. neočekivano je objavljeno djelo A Preliminary Edition of the Unpublished Dead Sea Scrolls (Preliminarno izdanje neobjavljenih Svitaka s Mrtvog mora).
Ono je napravljeno pomoću računala na temelju kopije konkordancije koju je sastavio tim znanstvenika. Zatim je biblioteka Huntington u San Marinu (Kalifornija) objavila da će svim znanstvenicima staviti na raspolaganje kompletnu zbirku fotografija svitaka. Nedugo nakon toga su u knjizi A Facsimile Edition of the Dead Sea Scrolls (Faksimil izdanje Svitaka s Mrtvog mora) objavljene fotografije svitaka koji još nisu bili objavljeni.
Međutim, čak je i danas ograničen pristup originalnim spisima, koji se čuvaju u Muzeju Izrael u Jeruzalemu, u tamnoj prostoriji, u kojoj se pažljivo održava temperatura. Naime, razni znanstvenici uglavnom mogu dobiti dozvolu i pogledati ih, no budući da u sobu za razgledavanje stanu samo dvije osobe, stvara se velika napetost oko rasporeda, a svitke mogu gledati tri sata preko stakla.
Postavljanje na internet omogućit će znanstvenicima neograničeno proučavanje te dovesti i do novih spoznaja, nadaju se u Izraelu.
Otprilike četvrtina svitaka, nešto više od 200 rukopisa, prijepisi su pojedinih dijelova hebrejskog biblijskog zapisa. Ostali su rukopisi drevni nebiblijski židovski zapisi, koji uključuju i apokrife i pseudoepigrafe.
Prethodni članci:
arti-201001180050006 arti-201006240374006