Istraživanje je proveo tim znanstvenika predvođen profesorom Carlom Forestom, a u njega je bilo uključeno 2.123 osamnaestogodišnjaka padovanske provincije. Taj su uzorak usporedili s uzorkom istraživanja iz 1948. godine koje je proveo Kinsey na američkom teritoriju.
Rezultat do kojeg su došli bio je poražavajući, penis današnjih muškaraca, barem onih koji žive u Padovi i njenoj blizini spao je na samo 8,9 cm u mlohavom stanju za razliku od američkih čija je prosječna duljina prije 60 godina bila 9,7 cm.
Iako ni Kinsey, a ni današnji znanstvenici ne negiraju postojanje razlika u duljini penisa ovisno o teritoriju i ostalim antropološkim čimbenicima (svojevremeno je jači spol Rusije i Japana proglašen populacijom s najkraćim penisom), ipak je ovaj novootkriveni podatak šokirao postojećim stanjem.
Rezultati Sveučilišta Padove izneseni su prije dva dana na skupu Medicina i spolnost u lječilištu Abano Terme.
Posljednjih 60 godina muški se spolni organ smanjio za čak 10 %, a kao glavni krivac navodi se sve veće onečišćenje okoliša.
''Dioksini, pesticidi, teški metali, lakovi i razni deterdženti mogu djelovati u dva smjera: smanjiti aktivnost muških androgenih hormona ili djelovati kao da su estrogeni, ženski hormoni'', objasnio je u svom radu profesor Foresta.
Sve u svemu, sve veće onečišćenje okoliša djelovat će na reprodukcijske mogućnosti muškaraca i smanjenje muškog uda koji će s vremenom postati više nalik klitorisu nego penisu.
Iako smanjenje od kojeg milimetra nije alarmantno i neće se još uvijek odraziti na seksualni život mladih, ipak ostaje pitanje- je li to prvi dokaz koji navještava buduću androgenu tendenciju ljudskog roda.