A sada su znanstvenici sa Stanforda otkrili da se isto takvo ponašanje događa i kada smo budni, ali samo u malim dijelovima mozga. Kao da ti manji dijelovi cijelo vrijeme nezavisno jedni o drugome padaju u san i ponovo se bude cijelo vrijeme dok smo budni, piše Science Daily.
Štoviše, izgleda da neuroni koji su se tek ponovo 'probudili' i uključili u aktivno stanje bolje odgovaraju na vanjske podražaje. Neuroni su isto dulje vremena budni kada pažljivo prate neki zadatak. To otkriće sugerira da procesi koji reguliraju moždanu aktivnost tijekom sna možda isto djeluju na to kako obraćamo pažnju na razne probleme.
"Selektivna pažnja je kao da činite manje dijelove svog mozga još malo svjesnijima", kaže Tatiana Engel, suvodeća sutorica istraživanja.
Isključivanje i uključivanje dijelova mozga
Već je od prije poznato kako individualni neuroni prolaze kroz faze veće i manje aktivnosti, ali sada je prvi put otkriveno da svi neuroni u jednome redu zajedno rade ili brzo ili usporeno, poput koordiniranih ciklusa tijekom sna.
"Dok su u stanju budnosti svi neuroni brzo djeluju", kaže Kwabena Boahen, profesor bioinžinjerstva i elektroinžinjerstva, u Stanfordu i viši autor rada. "Zatim se odjednom svi prebace na sporo djelovanje. Ovo uključivanje-isključivanje događa se cijelo vrijeme, kao da neuroni bacaju novčić da vide hoće li biti uključeni ili isključeni."
Ti se ciklusi događaju unutar nekoliko sekundi ili čak i djelića sekundi.
Znanstvenici su otkrili kako je uključenost i isključenost neurona povezana s kvalitetom našeg odgovaranja na podražaje iz okolnog svijeta.
Engel kaže kako je to poznato većini ljudi. Ponekad mislite da ste skoncentrirani na nešto, ali i dalje propustite neke stvari, ako su neuroni u isključenoj fazi ciklusa.
Isključivanje radi čuvanja energije
Dolazimo do pitanja zato neuroni odlaze u niži stupanj budnosti i kada smo budni. Zašto jednostavno ne ostanu u aktivnijem stanju u slučaju da nas napadne sabljozubi tigar.
Jedan bi odgovor mogao biti povezan s očuvanjem energije. Metabolizam plaća cijenu za neurone koji su u aktivnom stanju, kaže Boahen. Mozak troši puno energije i možda je privremeno isključivanje neurona naka vrste omogućavanja dijelovima mozga da malo prilegnu, kako bi se uštedila energija.
Uz to, kada su neuroni izrazito aktivni na dulje vrijeme, oni generiraju stanične nusproizvode koji mogu oštetiti stanicu. Engel navodi kako bi stanje slabe aktivnosti moglo pružiti vrijeme da se taj neuronski otpad uspješno rasčisti.