Fotografije je snimila letjelica Dawn (Zora) s visine od 1470 kilometara iznad površine. Rezolucija je bolja od one na snimkama napravljenima u lipnju (140 metara po pikselu). Svijetle točke na fotografiji (a ima ih još na površini planeta, nalaze se u krateru Occator, čiji se rub uzdiže na visinu od 1,6 kilometara.
Mrlje su toliko sjajne da je jedini način da ih se jasno vidi na fotografiji bio da NASA-ini stručnjaci spoje dvije fotografije. ovo što vidimo je kombinacija fotografije s normalnom ekspozicijom kojom je snimljena površina patuljastog planeta, te fotografije na kojoj su sa smanjenom ekspozicijom snimljene mrlje.
Odgovor uskoro
Snimke letjelice Dawn su znanstvenicima pomogle da nekoliko svijetlih točaka viđenih u lipnju mogu pretvoriti u krajolik. Glavni inženjer misije, Marc Rayman, izjavio je da će nam uskoro znanstvena analiza "otkriti geološki i kemijski sastav ovog misterioznog vanzemaljskog krajolika".
Puno je teorija o tome što su te svijetle mrlje, ali dvije su među znanstvenicima zasad najprihvaćenije. Prva je da je riječ o ledu, a druga o soli koja je završila na površini nakon udara meteorita.
Dawn će kružiti oko Ceresa šest puta, cijelo vrijeme mapirajući njegovu površinu. Istovremeno, sonda se polagano spušta, tako da površinu snima svaki put iz drugo ugla, što, pak, znanstvenicima omogućava da naprave trodimenzionalne mape površine patuljastog planeta. U videu pogledajte animaciju površine kratera Occator.