U to vrijeme Igor Kovačić je naglašavao kako nema mjesta opuštanju jer bi novu opasnost mogao donijeti porast temperature.
"Prve najave loših vremenskih prilika bile su potaknute ranijim prognozama još iz mjeseca ožujka i travnja. Mi smo i u to vrijeme sarađivali sa Civilnom zaštitom, a da li se bolje ili lošije moglo reagirati ja ne bih govorio. Istina je da se ovaj događaj nije mogao spriječiti, samo ublažiti. Kiše su bile toliko obilne da su premašile tromjesečne količine padavina u određenom prostoru. Sve to govori o neuobičajenim, ekstremnim pojava za naše područje", izjavio je za Radiosarajevo.ba meteorolog Kovačić.
Na pitanje da li se moglo prognozirati ovako kišovito ljeto Kovačić kaže: "Svi modeli su davali prognozu da će padavine biti iznad prosjeka, da ljeto neće donijeti ekstremne temperature. Iskreno govoreći dugoročne prognoze ne mogu dati detalje o ovim količinama padavina".
Šira analiza
''Iako svi traže odgovore u klimatskim promjenama, trenutne vremenske prilike traže širu analizu na čemu rade mnogi znanstveni krugovi u svijetu'', kaže Kovačić, naglašavajući kako naši meteorlozi nemaju kapacitete za pravo znanstveno objašnjenje ovakve situacije.
"Uzrok trenutnih vremenskih prilika je u ogromnom broju formiranja ciklona iznad naših područja što nije uobičajeno. Ranije su ovi sistemi brzo odmicali na istok, međutim tijekom cijele ove godine područje visokog pristika se dugo zadržavalo na istoku iznad Rusije i taj sistem je blokirao odlazak ovih koji su kod nas dolazili i njihovo regeneriranje. Zašto se to događalo, pokazat će istraživanja.
Povećana aktivnost El Ninja
Drugi uzrok je kaže Kovačić povećana aktivnost El Ninja koji uvjetuje jače zagrijavanje oceana. Također, razlog ovakvog vremena su visoke temperature u prethodnim mjesecima globalno za cijelu zemlju.
"To nije u našem području, ali zemlja je velika, tako da određeni dijelovi kontinenata i oceana su imali visoke temperature koje su dovele do dodatnog isparavanja i stvaranja velike količine vode. Sve su to razlozi da su naša područja, ali i šire obuhvaćeni ovim poremećajima".
Pojava lokalnih pljuskova
Podsjetimo, nakon svibanjskih poplava Kovačić je i dalje upozoravao. Tada je za medije u BiH te susjednoj Srbiji izjavio kako će u mjestima koja su pogođena velikim poplavama, uslijed povećane temperature, doći do nadprosječnih isparavanja, što će utjecati na pojavu lokalnih pljuskova.
"Za jednog sinoptičara koji gleda cijelu situaciju jasno je da kod nas pravo ljeto donose stabilni anticikloni koji se prepriječe u centralnim dijelovima Sredozemlja i donose topli vjetar iz Afrike, ovaj put jednostavno takvih prognoza nije bilo. Znali smo da će ljeto biti varljivo. Očekivali smo u drugoj polovini kolovoza da će biti stabilnije, ali čini se da će tako biti samo uz more, a za kopno ćemo tek vidjeti, jer ostaje i dalje mogućnost prodora pljuskova".
Treba biti oprezan
Iako se u posljednje vrijeme znalo čuti ili pročitati kako se ljeto samo pomjerilo te da ćemo pravo sunce imati tek sa dolaskom jeseni, Kovačić daje potpuno drukčije informacije.
"Dugoročne prognoze za šest mjeseci govore nam da će i jesen biti itekako kišovita. A budući da se sve ovo događalo tijekom godine trebamo biti oprezni. Premda trenutne vremenske prilike više liče na jesen, temperature su ipak ljetne, što dodatno otežava situaciju jer ljudi na našim prostorima nisu na to navikli. Sada nam je takva situacija da u centralnom dijelu dana imamo vlagu preko 50 posto, a temperature znaju biti i do 30 stupnjeva, što stvara neugodan osjećaj, jer čovjek jednostavno nije navikao na takvu klimu".
Jedini mjesec za koji u ovom trenutku meteorolozi prognoziraju toplije i suho vrijeme je prosinac. No treba imati na umu da je riječ o dugoročnim prognozama koje nisu uvijek pouzdane te se nerijetko se dešava da nemaju svoju svrhu.