Znanstvenici su ranije mogli proučavati ljudske zametke u laboratoriju do 7. dana kada su ih morali implantirati u maternicu kako bi preživjeli i nastavili se razvijati.
Koristeći se metodama koje su prije isprobali na zamecima miševa, stručnjaci su iz sata u sat mogli promatrati razvoj ljudskog embrija sve do 13. dana.
"To je najzagonetnija i najtajanstvenija faza ljudskog razvoja. To je vrijeme kada se razvija osnovni tjelesni oblik", kazala je Magdalena Zernicka-Goetz sa sveučilišta u Cambridgeu koja je vodila istraživanje.
Njihova zapažanja i otkrića objavljena su u časopisima Nature i Nature Cell Biology u srijedu.
Prvi pogled u razvoj
Thinkstock
"Razvoj zametka iznimno je složan proces i iako naš sustav ne omogućuje potpunu reprodukciju svakog njegovog aspekta, omogućio nam je da vidimo nevjerojatnu sposobnost samorganiziranja stanica u jedinstvenu strukturu... to nam je dosad bilo nepoznato", dodala je znanstvenica Marta Shahbazi, također s Cambridgea.
Ova metoda omogućuje "prvi pogled" u razvoj ljudskog zametka u vrijeme kad bi se on već ugnijezdio u endometrij maternice i time postao nevidljiv za istraživanje, rekao je Robin Lovell-Badge, stručnjak za matične stanice u britanskom Institutu Francisa Cricka.
Tim dr. sci. Magdalene Zernicka-Goetz
Ovo istraživanje, uz ostalo, trebalo bi pomoći u unapređenju medicinski potpomognute oplodnje i ostvarenju daljnjeg napretka u regenerativnoj medicini.
Također i postavlja pitanje bi li trebalo ukinuti međunarodni zakon koji brani razvoj zametka izvan maternice nakon 14 dana.
Zernicka-Goetz rekla je novinarima kako bi u samo nekoliko dana produženja toga roka mogli doći do čitavog bogatstva novih informacija. "Mogli bismo saznati apsolutno ključne spoznaje u osnovama ljudske biologije. Ali, naravno, odmah se nameće iduće pitanje - gdje bi trebali postaviti novo ograničenje".