Lijek protiv epilepsije četverostruko skuplji

Poskupljenje modernog lijeka koji nema svoju jeftiniju, generičku varijantu mnoge će osobe oboljele od epilepsije i doslovno baciti na pod.

7.7.2010.
14:20
VOYO logo

Oboljeli od epilepsije koji žele koristiti suvremeni antiepileptik Keppru, lijek s dopunske liste lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, od konca lipnja plaćaju u prosjeku četiri puta veći iznos za svoju mjesečnu terapiju, piše Novi list.

Mjesečna terapija pacijenata koji koriste Keppru sad se kreće od 500 kuna (za dvije kutije) do nekih tisuću kuna, a promjena cijene sve popularnijeg antiepileptika posljedica je utvrđivanja referentnih cijena lijekova koje HZZO provodi jednom godišnje. Za pakiranje od 500 mg nadoplaćuje se 243,51 kuna, dok se prije mjesec dana nadoplaćivalo 60 kuna. Sadašnju cijenu nadoplate za tablete već su ranije plaćali pacijenti koji ovaj lijek uzimaju u tekućem stanju, a riječ je prvenstveno o djeci kojoj je takav način uzimanja lijeka znatno prihvatljiviji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lijekovi s liste besplatnih lijekova mnogima, naročito djeci, ne pomažu, dok ovaj može smanjiti broj napada s deset na jedan do dva dnevno. HZZO ipak ne pokriva troškove terapije ni u onim slučajevima epilepsije kod kojih je isprobana čitava paleta lijekova.

U HZZO-u kao krivca za vrtoglavo poskupljenje ovog lijeka, koji je velikom broju oboljelih od epilepsije jedina mogućnost, navode tvrtku Medis Adria, koja je nositelj odobrenja, a koja nije prihvatila ponuđenu referentnu cijenu bez obzira na evidentnu činjenicu da će razliku u cijeni plaćati pacijenti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HZZO participira u cijeni lijeka po pojedinom pakiranju s 199,20 kuna, što je isti iznos kojim je participirao i ranije, prije poskupljenja.

"Keppra je jedan od udarnih antiepileptika, novi lijek koji ima farmakološki izuzetan učinak, a jedna od glavnih prednosti je što nema nuspojava, zbog čega ga mogu uzimati djeca i odrasli", objašnjava predstojnica Klinike za neurologiju na zagrebačkom Rebru doc. dr. sc. Sanja Hajnšek.

Glavni problem u slučaju ovog antiepileptika je to što zasad nema svoju paralelu, odnosno drugi lijek s istim učinkom budući da proizvođač još nekoliko godina ima licencu na ovaj lijek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo