Tim predvođen Gordanom Laucom razvio je test koji jasno pokazuje koliko je čovjek star, odnosno koliko se njegova biološka dob razlikuje od one kronološke.
Jedan pacijent je otkrio kako je čak osam godina stariji. "Znao sam da imam dosta loš životni stil, previše rada, loš san, neregularno sve to skupa, jako malo kretanja, prehrana loša", ističe pacijent Dubravko Kičić za RTL.
Obratio se za pomoć liječnici, koja mu je osmislila šestomjesečni program, koji je ubrzo pokazao rezultate i poboljšao zdravlje. Biološka dob smanjila mu se za dvije godine.
Test mjeri složene ugljikohidrate
Testom se u nekoliko kapljica krvi analiziraju složeni ugljikohidrati glikani.
"Ono što smo pokazali jest da se glikani u principu mijenjaju prije nego što dođe do pojave same bolesti. Oni mogu na određeni način biti upozorenje da se nešto događa na molekularnoj razini što će se možda jednog dana manifestirati kao oboljenje", kaže znanstvenik Gordan Lauc.
"Ti faktori koji mogu negativno utjecati na Glycanage test odnosno na biološku dob su nedovoljno kretanje, slaba fizička aktivnost, psihički problemi, stres, oslabljen imunitet, to su sve loše stvari koje određenim testiranjima onda utvrdimo", navodi Nataša Desnica, liječnica opće medicine.
Važni za obranu organizma od virusa
Glikani su važni za obranu organizma od virusnih infekcija pa tako i koronavirusa.
"Ono što smo naučili u ovoj pandemiji jest da vrlo mali postotak ljudi će razviti teško oboljenje, tako da nije toliki problem hoćete li doći u kontakt s virusom, već je li vaš organizam u stanju taj virus pobijediti", pojašnjava Lauc.