Kosti žene 1.700 godina ležale na dnu bunara

11.8.2011.
20:57
VOYO logo

"Prilikom čišćenja bunara otkrili smo kostur i utvrdili da je riječ o ženi jer smo uz nju pronašli narukvicu i naušnice. U sloju iznad ženskog kostura pronašli smo razne željezne okove, ali još nismo utvrdili koja im je namjena i za što su služili. Pronašli smo i nešto novca što će nam pomoći pri točnom datiranju.

Nalaz je jako zanimljiv i neuobičajen i prvi je ovakav pronađen na području Cibale. Neobično je to što Rimljani nisu pokapali svoje mrtve unutar grada i što je tijelo u bunaru bili u neobičnom, bočnom položaju, a Rimljani su svoje mrtve pokapali u ležećem položaju na leđima. Stoga moramo proučiti literaturu i vidjeti je li riječ o kakvom kultu žrtvovanja ili je nesretna žena slučajno upala u bunar", kaže arheologinja vinkovačkog muzeja Anita Rapan Papeša, dodajući kako je uz kostur pronađena i velika rimska opeka, ali je nepoznata njena namjena u bunaru i što to znači.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sada je teško reći je li riječ o nekakvom žrtvovanju jer je car Julije Cezar u 1. stoljeću prije Krista zabranio kultna žrtvovanja, no u literaturi imamo primjera da je bilo žrtvovanja raznim bogovima ili žrtvovanja vezanih za razna vjerovanja i u vrijeme zabrane", kaže Anita Rapan Papeša, dodajući kako je do sada istraženo 700 četvornih metara ovog lokaliteta od planiranih 3.600.

Bogato nalazište Četvrtak je arheolozima bio četrdeseti radni dan na lokalitetu i do sada su pronašli zanimljive nalaze rimske arhitekture u temeljima, veći broj bunara i otpadnih jama gdje je pronađeno niz ulomaka ili cijelih posuda, keramike, nakita, oružja, oruđa i predmeta iz svakodnevnog života rimskih Cibala iz vremena od 1. do 5. stoljeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pronađeno je i nekoliko otpadnih jama iz vremena kada su Turci bili na ovim prostorima. U nalazima se izdvaja dio drške od slonovače na kojoj je izrezbarena glava lava. Riječ je o dijelu ogledala ili nekog drugog kozmetičkog pribora koji se datira u vrijeme između 1. i 3. stoljeća, a pretpostavlja se da je izrađen baš u vrijeme Colonia Aurelia Cibalae u kojoj je bilo razvijeno obrtništvo.

Vremenska kapsula koja je pronađena u temeljima nekadašnjeg Hrvatskog doma sagrađenog početkom 20. stoljeća, još je u Restauratorskom zavodu u Zagrebu, a tekst pronađen u kapsuli restauratori još nisu uspjeli pročitati jer je ušla voda i oštetila papir te stručnjaci moraju načiniti dodatne provjere i zaštite.

Vezani članci:

arti-201006280644006 arti-201006210010006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo