Korporacije pesticidima ubijaju pčele

Prije dvije godine hrvatski pčelari zabilježili su 40-postotni pomor pčela medarica, stanje se pogoršalo prije četiri godine, a ove godine kreće se od nekih 15 do 20 posto.

25.3.2010.
16:52
VOYO logo

Martin Kranjec, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza, za net.hr je prokomentirao trenutno misteriozno izumiranje pčela širom Zemlje i objasnio trenutnu situaciju u Hrvatskoj. Potvrdio je da su najugroženije košnice u Hrvatskoj one na područjima gdje su veliki nasadi kukuruza, uljane repice ili suncokreta, čije se sjeme tretira pesticidima – u Slavoniji i kontinentalnom dijelu Hrvatske. Smatra da su pesticidi tako jaki da djeluju na imunitet pčela koje kasnije lakše pokose virusi. O kojim je konkretno pesticidima riječ?

Prije samo 20 godina, kada su pčele imale čistu vodu i nije bilo trovanja pesticidima, u pčelarstvu nije bilo preklapanja medenja – paša uljane repice je u tijeku, a već je počeo cvjetati bagrem, ili bagrem još nije prestao mediti, a počela je amorfa..., što je veliki pokazatelj utjecaja moderne tehnologije na eko-sustav.Bayer CropScience jedna od vodećih tvrtki za inovaciju i prodaju pesticida, sjemena i biotehnologije, često je na udaru kritika. Između ostalog i jer je 2006. ponudila novi pesticid na koji mnogi upiru prstom kao na dodatni izvor pčelarskih problema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koncem 2009. federalni sud u New Yorku zabranio je prodaju spornog pesticida spirotetramata koji se plasirao pod imenima Movento i Ultor. Još su dva druga suca podržala ovu odluku iako proizvođač i dalje ustraje da pesticid ne šteti pčelama medaricama. Spomenuti pesticid kao i neki drugi i dalje se prodaju u zemljama EU, dakako i u Hrvatskoj. Pojedine zemlje, poput Slovenije, pokušale su zabraniti njihovo korištenje, no Martin Kranjec smatra da su pokušaji zabrane na koncu bili neupješni jer je riječ o borbi malih proizvođača s velikim igračima.

Ne postoje konkretne studije koje bi pokazale o kojim je točno štetnim kemikalijama riječ jer si privatni proizvođači ne mogu priuštiti provedbu skupih analiza za svaku od stotine kemikalija. Odgovor još uvijek ne nudi ni komisija EU osnovana prije nekoliko godina da bi dala odgovor na pitanje što točno ubija pčele.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Misteriozno izumiranje pčela medarica primijećeno u zadnje četiri godine širom svijeta i pogoršava se. U SAD-u su utvrdili masovno izumiranje pčela tijekom njihove duge i vrlo hladne zime 2009./10., dok su druge studije pokazale da su pelud i košnice širom SAD-a pune pesticida. Hrvatski pčelari najteže su prošli prije dvije godine, kada je zabilježen čak 40-postotni pomor pčela medarica, dok se izumiranje ove godine kreće od nekih 15 do 20 posto.

Vlasti u SAD-u i Kanadi iznova će provjeriti utjecaj pesticida i regulative koje su dopustile prodaju određenih kemikalija.

Znanstvenici su vrlo zabrinuti zbog izumiranja pčela jer one igraju značajnu ulogu u uzgoju hrane koje jedemo. Oko trećine naše hrane dolazi od biljaka koje trebaju oprašivanje pčela medarica – od jabuka do tikvica.

Tijekom zadnjih 10 godina pčele su umirale zbog niza uzroka. No, 2006. znanstvenike je izuzetno uznemirilo naglo, masovno i neobjašnjivo izumiranje pčela. Ovu pojavu uzrokovale su odrasle pčele radilice koje su napuštale svoje košnice i umirale. Znanstevnici za to okrivljuju kombinaciju uzroka, uključujući parazite, viruse, slabu prehranu i pesticide.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Situacija se tako naglo pogoršala u zadnje četiri godine", rekao je Jeff Pettis, voditelj istraživačkog tima s Department of Agriculture's Bee Research Laboratory u Beltsvilleu.

Pčelari sve češće otkrivaju da su košnice prazne jer su radilice napustile košnicu i umrle. A gubici su ove zime trostruko veći nego prijašnjih godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američke vlasti ipak tvrde da med nije zagađen pesticidima i da je pelud koji se prodaje za ljudsku konzumaciju vjerojatno siguran jer se skuplja iz košnica smještenih na udaljenim područjima gdje se pesticidi ne koriste. Pa ipak nedavna američka studija pronašla je uzroke 121 različitog pesticida u 887 uzorka voska, peludi, pčela i košnica.

Prethodni članci:

arti-201002040016006 arti-201003230377006 arti-201002120638006 arti-201003160050006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo