KOBNA NESREĆA SAMO JE PITANJE VREMENA: /

Otkrivena jeziva prijetnja za avione o kojoj skoro nitko ne razmišlja

Image
Foto: Screenshot

Izgleda da maleni dronovi mogu nanijeti i te kakvu štetu velikim zrakoplovima

13.10.2018.
11:19
Screenshot
VOYO logo

Znanstvenici sa Istraživačkog instituta Sveučilišta u Daytonu ispalili su iz topa dron DJI Phantom 4, koji se zatim sudario sa zrakoplovom Mooney M20. Srećom, bio je to unaprijed planiran dio studije i nitko nije bio ozlijeđen, piše Daily Mail.

Dronovi propereli rasporili krilo

Znanstvenici su imitirali sudar usred leta između drona teškog 0,95kg i zrakoplova pri brzini od 383 km/h. Dron je ispaljen pomoću čeličnog topa kalibra 300mm. Unutar jedne tristotinke sekunde dron se zabio u krilo zrakoplova. Dok mnogi misle kako bi se dron jednostavno raspao pri udarcu, istina je zapravo potpuno suprotna. Propereli drona samljeli su oplatu krila, te čak oštetili i glavnu potpornu gredu, ključan dio cijelog zrakoplova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Iako se dron kvadkopter raspao, njegova energija i masa ostale su zajedno dovoljno dugo da nanesu značanju štetu krilu", rekao je Kevin Poormon, vođa znanstvene grupe. "Ako dovoljno oštetite potpornu gredu, nećete preživjeti, zrakoplov će se srušiti", rekao je Poormon. Sudar je zabilježen kamerom koja slika 10.000 fotografija po sekundi.

Za usporedbu, znanstvenici su ispalili pticu od gela slične težine u drugi dio krila da vide što će se dogoditi. "Ptica je napravila više površinske štete na prednjem rubu krila, no dron je penetrirao dublje u krilo i oštetio glavnu potpornu gredu, što ptica nije učinila", rekao je Poorman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve veći broj dronova

Rezultati ove studije ne odnose se na velike putničke zrakoplove, već na male sportske. Znanstvenici se nadaju provođenju dodatnih testova sa sličnim ili većim dronovima i drugim djelovima letjelica, uključujući motore i vjetrobranska stakla, kako bi ukazali na katastrofičnu prirodu sudara sa dronom.

Image
NOVA OPASNOST U ZRAKU: /

EASA osnovala radnu grupu za procjenu opasnosti od sudara dronova i zrakoplova

Image
NOVA OPASNOST U ZRAKU: /

EASA osnovala radnu grupu za procjenu opasnosti od sudara dronova i zrakoplova

Poormon se nada kako će već i ovaj prvi test osvijestiti kako zajednice letjelica s posadom, tako i kontrolore letjelica bez posade o važnosti regulacija, posebno ako se uzme u obzir konstantni rast korištenja komercijalnih i korporativnih dronova. Poormon smatra kako je "samo pitanje vremena" kada će udar drona prouzrokovati značajnija oštećenja zrakoplova s posadom. "Dronovi teže koliko i neke ptice, pa smo promatrali s rastućom zabrinutošću rast broja izvještaja o bliskim susretima s drugim letjelicama, a posebno nakon vijesti o sudaru između vojnog helikoptera i hobi drona kojeg je njegov operater odveo izvan svog vidokruga", rekao je Poormon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo