Ishodište za knjigu bio je znanstveni skup "Žene u znanosti i tehnologiji" koji je održan prošle godine u Zagrebu, u organizaciji Mreže za sociologiju, znanost i tehnologiju Europske sociološke asocijacije te Instituta za društvena istraživanja iz Zagreba.
Tematika je predstavljena kroz tri poglavlja - "Međunarodne usporedbe u spolnoj nejednakosti na području znanosti i tehnologije", "Karijere i dostignuća znanstvenica" i "Istraživanja važna za rodnu politiku". Uredili su ga Katarina Prpić, Luisa Oliveira i Sven Hemlin.
Po riječima Katarine Prpić, knjiga daje novi pogled na dekonstrukciju tradicionalnih spolnih uloga, a koncept karijere proširen je feminističkim studijama pa su uvrštene i dodatno zanemarivane teme poput usklađivanja posla i obitelji. Ocijenila je kako su neka područja nedovoljno obrađena, a nalazi proturječni, te su nužna dodatna komparativna istraživanja.
Helena Štimac Radin, predstojnica Ureda za ravnopravnost spolova Vlade RH, pohvalila je izdavanje knjige, napomenuvši kako se i Ured bavi položajem žena u znanosti i tehnologiji, kao jednoj od tema koje izlaze iz uobičajenog okvira kada se govori o ženama, kao što su nasilje nad ženama, žene u politici i žene na tržištu rada.
Jednim od kritičnih područja u Hrvatskoj ona smatra "nedovoljno rodno osjetljivo obrazovanje", što bi se moglo promijeniti ukoliko akademska zajednica prihvati preporuke za institucionalizacijom ženskih studija, uvođenjem novih kolegija i studijskih programa.
Knjigu su objavili Institut za društvena istraživanja i Mreža za sociologiju, znanost i tehnologiju.