KAKAV POGLED: /

Novi satelit počeo je slati zapanjujuće fotografije iz svemira

Image
Foto: NASA

Sateliti Američke Nacionalne agenCije za ocenografiju i atmosferu počeli su s radom i na Zemlju stižu prve zapanjujuće slike našeg planeta u visokoj rezoluciji.

26.1.2017.
16:13
NASA
VOYO logo

"Stigle su prve fotografije s GOES-16! Pridružite nam se jer slike visoke rezolucije s NOAA-inih geostacionarnih satelita sljedeće generacije oduzimaju dah i dobijte uvid u budućnost prognoze vremena", objavila je NOAA na svojoj službenoj internetskoj stranici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, na satelitu GOES-16 je počeo raditi instrument koji se naziva Advanced Baseline Imager (ABI), koji snima zapadnu polutku Zemlje.

Agencija s ponosom ističe da ove fotografije označavaju novo doba satelitskih vremenskih opažanja pomoću inovativnih satelita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ove prve fotografije s GOES-16 su temeljni trenutak za znanstveni tim i inženjere koji su radili kako bi satelit pripremili za lansiranje i sada su, s ovim podacima i fotografijama, spremni istraživati nove mogućnosti prognoze vremena", naveo je u priopćenju dr. Stephen Volz, pomoćnik upravitelja NOAA-e za satelite i informacijske servise.

"Nevjerojatno oštre fotografije su sve čemu smo se nadali na temelju naših testova prije lansiranja. Radujemo se ovim novim slikama, koje ćemo, zajedno s našim partnerima u meteorološkoj zajednice, s kojima ćemo iskoristititi fantastične mogućnosti novog satelita", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema NOAA-i, GOES-16 je prvi u nizu iz serije GOES-R (Geostationary Operational Environmental Satellite), koja se sastoji od četiri geostacionarna satelita. Flota novih satelita će snimati fotografije visoke rezolucije vremenskih aktivnosti, uključujući vremenske obrasce i druge pojave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za prognostičare će veća kvaliteta fotografija također značiti bolja promatranja i veću preciznost, što će, zauzvrat, moći spasiti više života.

ABI instrument je u stanju snimiti fotografiju punog Zemljinog svakih 15 minuta. Također može "ciljati" područja na kojima se mogu pojaviti poremećaji od visokog utjecaja na vrijeme i okoliš, kao što su uragani, vulkanske erupcije i šumski požari, navodi NASA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Točnijna vrmenska opažanja pomoći će prognostičarima i znanstvenicima da uoče vremenske aktivnosti koje će onda dovesti do raniijh upozorenja i evakuacije, bude li potrebno, za stanovnike u blizini područja na kojima se mogu javiti uragani i druge ekološke katastrofe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo