DOĐI DA IZGORIMO ZAJEDNO: / Pac-Man protiv svemirskog otpada

Image
Foto: YouTube

Švicarski projekt Clean Space One osmislio je satelit-čistač koji bi trebao loviti svemirski otpad.

12.7.2015.
8:29
YouTube
VOYO logo

Inžinjeri iz Švicarskog saveznog tehnološkog instituta u Lausanne (EPFL) dobili su zadatak stvoriti efikasni objekt za hvatanje svemirskog smeća, koji bi to radio a da i sam postane smeće. Nakon tri godine istraživanja, rješenje je pronađeno u tehnologiji u stilu Pac-Mana.

Pac-Man bi trebao uhvatiti stari SwissCube satelit pomoću konične mreže. Mreža bi se trebala razmotati i onda zatvoriti s uhvaćenim komadom svemirskog smeća. Oba objekta bi zatim trebala izgorjeti u Zemljinoj atmosferi, tvrde znanstvenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pac-Man bi mogao biti lansiran 2018. godine

"Cilj misije je povećati svijest da je orbitalni otpad problem te da mi činimo nešto u vezi toga", kaže Muriel Richard iz Središta za svemirska istraživanja EPFL-a.

Količina svemirskog smeća oko našeg planeta alarmantno raste. Leteći brzinom od 7 kilometara u sekundi, predstavlja ozbiljnu opasnost za uređaje i ljude koji rade u orbiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

NASA pažljivo motri sve što je veće od 10 centimetara, a SwissCube je upravo na doljnjoj granici, s obzirom da je i sam dimenzija 10 x 10 x 10 cm. Biti će ga pravi izazov detektirati jer se stalno vrti, čime se mijenja njegova iluminacija.

"Te varijacije bi mogle poremetiti sustav za vizualni pristup i samim time procjene brzine i udaljenosti", kaže Christophe Paccolat iz EPFL-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sljedeći izazov bit će kako uhvatiti i zadržati satelit, a da se ne odbije prije nego se mreža u potpunosti zatvori.

Krepani sateliti i dijelovi raketa

Clean Space One samo je jedan od projekata na kojima se radi da bi se eliminirao svemirski otpad, koji se uglavnom sastoji od starih, ugaslih satelita i potrošenih stupnjeva raketa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovoga travnja japanski su znanstvenici osmislili projekt po kojemu bi se mogli riješiti svemirskog otpada pomoću lasera montiranog na Međunarodnu svemirsku stanicu.

Pretpostavlja se da u orbiti nešeg planeta ima oko 500.000 komada svemirskog otpada veličine između 1 i 10 centimetara, koji su premali da ih se redovito prati. Globalne organizacije prate nekih 22.000 objekata ljudskog porijekla većih od 10 cm.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo