IDEALNO ZA ŠPIJUNIRANJE: /

Kamera koja može vidjeti iza ugla

Image
Foto: YouTube/Screenshot

Na prvi pogled izgleda kao nešto iz nekog James Bond filma - kamera koja prati predmete dok su izvan vidnog polja, skriveni iza ugla.

13.12.2015.
11:40
YouTube/Screenshot
VOYO logo

Upravo je to ono što su znanstvenici sa Heriot-Watt sveučilišta u Edinburghu napravili, kameru koja prati individualne fotone, što joj omogućuje praćenje objekata koji se kreću izvan vidnog polja.

"Sustav radi tako što šaljemo svjetlo iz kamere prema skrivenom predmetu ili osobi, a zatim ga primamo natrag", objašnjava Genevive Gariepa, suautorica znanstvenog rada. "Mjereći vrijeme potrebno da se vrati do kamere, znamo koliko je objekt udaljen. Snimajući oblik laserske 'jeke' znamo iz kojega smijera dolazi. Kameri treba samo sekunda da to snimi i procesira, tako da ako se objekt kreće, možemo ga pratiti."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijašnja su istraživanja pokazala da je moguće identificirati predmete skrivene od pogleda, ali te su metode zahtijevale dosta vremena da zaprime i dekodiraju sve informacije, što je ograničavalo mogućnost kamere da prati pokretne objekte u stvarnom vremenu.

Prati pložaj fotona

Kamera koja se koristi stvarno je specijalizirana, i vjerojatno je ne biste mogli kupiti u lokalnoj trgovini. U stanju je registrirati položaj individualnih fotona, a snima brzinom od nevjerojatnih 20 milijardi sličica po sekundi. To omogućuje znanstvenicima da postave kameru blizu ugla iza kojeg žele gledati, a zatim odbiju jednostavnu lasersku zraku od poda blizu ugla. To stvara 'jeku' fotona koja se širi oko točke gdje je laser udario u tlo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada fotoni udare u skriveni objekt, u ovome slučaju čovječuljka od stiropora, odbiju se natrag u vidno polje kamere. Upravo taj uzorak odbijenih fotona kamera može snimiti i izmjeriti.

Ali ovo samo po sebi još nije dovoljno za identifikaciju predmeta, jer će i običan zid reflektirati fotone. Ali ako se objekt kreće, kamera može mjeriti promjene u uzorcima odbijenih fotona.

3D rekonstrukcija objekata

Ovo se razlikuje od prijašnjih metoda koje su pokušavale graditi 3D slike statičnih predmeta skrivenih od pogleda, a koji su zahtijevali duže vremenske periode kako bi stvorili cijelu sliku. Novo se istraživanje koncentriralo na praćenje predmeta, a da se nužno zna o kakvom se predmetu radi.

Znanstvenici se nadaju kako bi se ova tehnologija mogla koristiti pri spašavanju unesrećenih, kada bi moglo biti opasno kretanje po tlu zbog mogućnosti urušavanja, ili za vozila da vide iza ugla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Već smo povećali udaljenost na koju sustav radi, pa je sad preko nekoliko metara", rekla je Danielle Falco, voditeljica istraživanja. "Sada se fokusiramo na pokušaj 3D rekonstrukcije objekata koje kamera primjeti."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo