HOĆE LI TALIJANSKI SUPERVULKAN ERUPTIRATI? /

Znanstvenici našli prvi konkretan dokaz da situacija postaje sve opasnija

Image
Foto: Thinkstock

Vulkan Campi Flegrei (Flegrejska polja) posljednji je put bio aktivan još 1538., ali stručnjaci upozoravaju kako bi se uskoro mogla dogoditi još jedna razarajuća erupcija.

19.9.2017.
11:16
Thinkstock
VOYO logo

Znanstvenici su pronašli prvi direktni dokaz da 'vruća zona' hrani supervulkan. Iako još nisu sigurni što to konkretno znači u odnosu na skalu buduće erupcije, kažu kako "nema sumnje" da vulkan postaje sve opasniji, piše Daily Mail.

Korak bliže predviđanju erupcija

Campi Flegrei naziv je supervulkana u blizini Napulja koji je bio relativno tih i miran još od 80-ih kada je priljev magme ili nekih drugih tekućina u pliće dijelove vulkana prouzročio seriju manjih potresa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici sa Sveučilišta u Aberdeenu uspjeli su točno odrediti lokaciju zone u kojoj se vrući materijali dižu kako bi hranili vulkanski kotao.

Ovo je istraživanje stvorilo osnovu na temelju koje će biti lakše predvidjeti gdje će se i kada dogoditi buduće erupcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Jedno od pitanja koje je zbunjivalo znanstvenike je gdje se nalazi magma ispod kotla, a naša je studija ponudila prve dokaze o postojanju vruće zone ispod grada Pozzolija koja se proteže i ispod mora na dubini od četiri kilometra", rekao je dr. Luca De Siena, vodeći autor studije.

"Dok je to najvjerojatnija lokacija manje količine magme, moglo bi se raditi i o vrućem tekućinom ispunjenom vrhu još i veće komore s magmom koja je locirana još dublje."

Studija sugerira kako je u 80-ima izlazak magme na površinu spriječila formacija stijena duboka jedan do dva kilometra, koja ju je prisilila da oslobodi stres lateralnim putem.

Pretjerana mirnoća znači opasnost

Image
Foto: Wikimedia

Iako se implikacije još ne razumiju u potpunosti, relativno niska količina seizmičke aktivnosti u tome području od 80-ih znači da se pritisak gomila unutar kotla, što čini situaciju opasnijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tijekom zadnjih 30 godina ponašanje vulkana se promijenilo, a sve je postalo toplije jer su tekućine u cijelome kotlu", kaže dr. De Siena.

"Što god da je proizvelo seizmičku aktivnost pod Pozzoulijem prije tridesetak godina je otišlo negdje drugdje, tako da opasnost više ne leži na istome mjestu, već bi mogla biti znatno bliže Napulju koji je znatno gušće naseljen."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To znači da i rizik iz kotla nije više u samome središtu, već je migrirao. Cijeli Campi Flegrei sada je poput kipućeg lonca juhe ispod površine. Ne znamo točno što to znači po pogledu buduće erupcije, ali znamo da vulkan definitivno postaje sve opasniji."

"Veliko pitanje na koje moramo sada odgovoriti je radi li se tu o velikoj količini magme koja izlazi na površinu ili o nečem manje strašnom."

Ova je studija izašla samo nekoliko mjeseci nakon što su stručnjaci predvidjeli da Campi Flegrei dosiže "kritičan stupanj", koji će dovesti do erupcije.

Za razliku od klasičnog vulkana supervulkan nema stožac, već se radi o golemom polju prekrivenom serijom kratera iz kojih izlazi lava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Supervulkan Campi Flegrei prekriva više od 100 četvornih kilometara zapadno od Napulja. Znanstvenici predviđaju da bi, ako bi do erupcije došlo danas, bilo pogođeno 360.000 ljudi koji žive iznad vulkanskog kotla, kao i stanovnici Napulja kojih je gotovo milijun.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo