Prema planovima Shimizu Corporationa, Ocean Spiral bio bi dom za 5.000 ljudi, a unutar spirala predviđena su mjesta za urede, pa sve do onih za zabavu i razonodu, piše Telegraph.
Iz kompanije su objasnili kako bi grad pri površini imao plutajuću kupolu, koja bi mogla biti napravljena tako tako da je vodonepropusna i koja bi moglo izranjati ili uranjati prema potrebi. Ispod te kupole, građevina bi se mogla protezati i do 14 kilometara do morskog dna, gdje bi "zemljana tvornica" proizvodila metan iz ugljičnog dioksida, koristeći mikroorganizme.
Umjesto betona smola
Na morskom dnu kopali bi se rijetki minerali i metali. Električna energija stvarala bi se pomoću generatora koji bi iskoristili razlike u temperaturi mora na različitim dubinama. Postojali bi i podvodni dokovi, kojima bi se obavljao transport namirnica i materijala te provodila istraživanja.
Umjesto betona stručnjaci iz Shimizu-a za gradnju ovog podvodnog grada koristili bi smolu.
Useljiv već 2030.
Sigurno se pitate koliko dođe izgradnja ovog 'čuda'. Iz kompanije poručuju kako troškovi projekta iznose oko 160 milijardi kuna, no eventualni gradovi koji bi se gradili nkon ovog bili bi jeftiniji.
Nacrt plana već je predstavljen u Tokiju, a iz Shimizu-a poručuju da bi Ocean Spiral bio useljiv već 2030. godine, dok bi za samu izgradnju bilo potrebno svega pet godina.