Fluorescentni markeri dodani su u DNA kože ove malene ribice. Osim što je rezultat ova spektakularno kričava ribica, znanstvenici koji su ju genetski modificirali, istražuju mogućnosti regeneracije kože.
Pitate li se kakve veze imaju fluorescentne riblje ljuskice sa obnavljanjem kože, odgovor se krije u činjenici da na ovaj način znanstvenici lakše mogu uočiti što se, na staničnoj razini, događa u stanicama kože.
"Zainteresirani smo za nekoliko procesa obnavljanja kože. Na ovaj smo način uklonili prepreku. Nismo mogli vizualizirati što se točno događa u stanicama kože", rekla je mikrobiologinja Ken Poss, sa sveučilišta Duke.
Ribicu zebricu znanstvenici su odabrali za svoje istraživanje jer je ova životinjica poznata po svojoj sposobnosti regeniranja ne samo kože, već i cijelih organan, poput srca, peraja ili dijelova kralježnice.
"U teoriji ova bi se tehnika mogla koristiti i u bojenju drugih vrsta", dodala je Poss. Fluorescentna zebrica nikada neće napustiti laboratorijski akvarij. Kod genetskog modificiranja takve životinje nebi smjele dospjeti u okoliš, jer je teško procijeniti kakav bi utjecaj imale na ostale ili pripadnike iste vrste.
Pa makar to značilo kako bi akvarijske ribice počele svjetliti u čitavom spektru kričavih boja, čak i noću, ova ribica ostaje na Duke-u, ma koliko ju poželjeli u vlastitom akvariju.