Zbog alergija genetski modificirali krave!

Znanstvenici sa sveučilišta Waikato na Novom Zelandu stvorili su genetski modificirano žensko tele koje proizvodi mlijeko koje bi, tvrde, trebalo izazivati manje alergijskih reakcija.

2.10.2012.
11:04
VOYO logo

Oko 3 posto djece je u prvoj godini života alergično na kravlje mlijeko, zbog čega su znanstvenici stvorili tele koje proizvodi mlijeko bez betalaktoglobulina - proteina sirutke na kojeg su neki ljudi alergični.

Budući da se 'upute' za proizvodnju betalaktoglobulina nalaze u genima kravljeg DNA, znanstvenici su metodom RNA interferencije dodali ekstra genetski materijal koji je poremetio njegovu proizvodnju, javlja BBC. Rezultat je pak tele Daisy koje se otelilo bez repa, ali znanstvenici tvrde da to nema veze s genetskom modifikacijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

RNA interferencija 'učinkovit alat' za modifikaciju stoke

Također, budući da tele još nije oplođeno i nije počelo proizvoditi mlijeko, znanstvenici su je stavili na hormone kako bi potaknuli proizvodnju mlijeka. Svi su uzorci mlijeka bili bez betalaktoglobulina, pa su znanstvenici zaključili da je ovo 'učinkovit alat' za modifikaciju stoke.

Profesor Keith Campbell sa sveučilišta Nottingham, koji je bio dio tima koji je klonirao ovcu Dolly, kazao je za BBC da je pravi test vidjeti koliko će se ova genetska modifikacija zadržati. Kazao je kako će znanstvenici morati dokazati da efekt modifikacije traje kroz čitavi životni vijek svake krave i da se prenosi generacijama. "Po mom mišljenju tu ima nula posto rizika. Da je to otrovno, životinja bi već bila mrtva", ocijenio je Campbell.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Profesor Bruce Whitelaw sa sveučilišta Edinburgh je pak kazao kako je ovo jedna od rijetkih uspješnih priča o RNA interferenciji kod životinja, te da će vrijeme pokazati koliko će to biti primjenjivo kod stoke.

Jedino se od BBC-jevih sugovornika pobunio Pete Riley iz grupe GM Freeze. "Prije nego ovo ode dalje, trebaju ustanoviti što je uzrok defekta kod teleta, budući da postoji veza s genetskom modifikacijom", kazao je Riley, dodavši da se puno može naučiti promatrajući jednostavnije organizme od stoke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo