FOTO: /

Eko-grad na nalazištima nafte

30.3.2010.
16:01
VOYO logo

Grad Masdar će biti prvi primjer kombinacije visoke tehnologije i starih, tradicionalnih pustinjskih građevinskih tehnika, kako bi se stvorila zdrava klima s čistim zrakom, prirodno ekološko grijanje, čista struja i druge pogodnosti, a sve to zahvaljujući povoljnom položaju grada usred arapske pustinje bogate sunčevom svjetlošću i toplinom, javlja BBC News.

Projekt financira šeik Khalifa bin Zayed Al Nahyan, vladar Abu Dhabija, a projektira britanska arhitektonska tvrtka Foster and Partners. Cijena mu je između 10 i 20 milijardi dolara, a izgradnja će trajati pet do deset godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grad će imati do 50,000 stanovnika, 1,000 poslovnih objekata i sveučilište.

Arhitekti žele maksimalno iskoristiti izobilje sunčeve energije te su zbog toga sagradili najveću skupinu solarnih kolektora na Bliskom Istoku. Također, jedna ideja s kojom se eksperimentira je da se napravi krug ogledala koji sunčevu svjetlost reflektira u jedan središnji stup, koji pak tu energiju fokusira u jedan veliki snop.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći problem koji arhitekti moraju riješiti je onaj visoke temperatura pustinje. S obzirom da zbog ekološke prirode projekta, ali i visoke potrošnje struje, ne mogu ugraditi tisuće klima-uređaja, morali su posegnuti za nekim starim pustinjskim tehnikama, npr. uske ulice i zgrade koje su tako napravljene da u svako doba dana bacaju sjenu jedna na drugu, posebne tehnike izgradnje zidova koji sprječavaju da vrućina uđe u zgrade.

Također se radi i na implementaciji tornjeva koji bi stvarali vjetar i propuh te mnogih drugih tehnologija, od kojih su neke čak proizašle iz NASA-inih laboratorija.

Autima će ulazak u grad biti zabranjen, pa će promet uglavnom biti pješački za što je grad dobro prilagođen svojom veličinom i ugodnim površinama za hodanje, iako će postojati i podzemni električni auti koji će putnika sami odvesti gdje god bude želio.

Projekt Masdar možda je najzanimljiviji projekt na području održivog razvoja gradova i ako uspije će biti veliki pomak prema širenju takvih projekata po svijetu. Kada je projekt prvi put objavljen dočekan je s velikim iznenađenjem u svijetu s obzirom nato da dolazi iz države koja je i jedan od najvećih proizvođača nafte na svijetu i jedan od njezinih najvećih potrošača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo