Međutim, prema najnovijoj teoriji dvojice znanstvenika, jedna od fotografija doista jest zabilježila nešto što bi moglo biti dokaz nekadašnjeg života na Marsu. 2008. godine NASA-in rover Spirit fotografirao je naslage minerala koji su izgledali poput cvjetače (karfiola) u krateru Gusev na Marsu. Te bi neobične naslage mogle biti ostatak života na Marsu.
Kako piše Smithsonian, geolog Steven Ruff i geobiolog Jack Farmer sa Sveučilišta Arizona State u Tempi, grudice silicija pronađene na Marsu vrlo su slične naslagama koje se mogu naći u području pustinje Atacama u Čileu, poznatom kao El Tatio.
Područje slično Marsu
Svoje su nalaze objavili u znanstvenom radu predstavljenom Američkoj geofizičkoj zajednici. Prije tri milijarde godina, dijelovi Marsa bili su prepuni gejzira. Vjeruje se da je baš područje u kojem su nađene naslage silicija, u krateru Gusev, bilo prepuno gejzira.
El Tatio u pustinji Atacami često se uspoređuje s Marsom, između ostaloga i zbog crvenog tla. To je mjesto toliko slično Marsu da ga je NASA čak koristila da vježba s roverima i "uštima" robotiku. Osim toga, zbog velike visine čak je i Sunčevo ultraljubičasto zračenje jače.
U blizini gejzira u El Tatiou, znanstvenici su pronašli slične strukture nalik na cvjetaču, koje su stvorili mikrobi. I zbog toga Ruff i Farmer vjeruju da su i naslage na Marsu jednom davno stvorili mikrobi.
Inače, slične strukture pronađene su i kod gejzira u američkom nacionalnom parku Yellowstone, ali i na Novom Zelandu.
Naravno, teorija da su naslage nastale djelovanjem mikroba je izuzetno teško dokaziva. I Ruff i Farmer koji su je predložili ističu da je vrlo teško dokazati išta s udaljenosti od 33,9 milijuna kilometara.