Fizičari otkrivaju tajne početka svemira

U pješčanim šumama Long Islanda američki znanstvenici stvaraju uvjete istovjetne onima koji su vladali u ranom svemiru.

15.6.2000.
15:55
VOYO logo


U najnovijem i najvećem ubrzivaču čestica Relativistic Heavy Ion Collider (RHIC), stvorenom za proučavanje strukture materije, američki fizičari razbijaju jezgre atoma zlata kako bi stvorili uvjete koji su vladali u ranom univerzumu. U svojim će pokusima istraživači sakupljati podatke o česticama koje se zovu kvarkovi i gluoni, a koje sačinjavaju veće čestice poput protona i neutrona.

Visoke temperature i gustoća koja će se postići u RHIC putem sudara, na kratko će vrijeme izbaciti kvarkove i gluone u Ťtekučiniť poput plazme koja će biti odraz stanja materije za koje se vjeruje da je postojalo u milijuntom dijelu sekunde nakon Velikog praska, koji je označio početak univerzuma, prostora i vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Detaljnim istraživanjem svojstava kvark-gluon plazme, poput temperature, energije, gustoće čestica i entropije pomoći će u objašnjenju porijekla protona, neutrona i ostalih elementarnih čestica. Time će se napokon uistinu doznati kako su i zašto elementarne čestice oblikovale svu raznolikost materije koja nas danas okružuje, pa i oblikuje nas ljude.

U podzemlju akceleratora RHIC nalazi se tunel, a u njemu dva prstena akceleratora svaki promjera 3,9 kilometara koji se sastoje od 1 740 magnetska supervodiča. Ti magneti pokreću ione zlata u svakome prstenu drugim smjerom. Ioni se kreću brzinom od 99,995 posto brzine svjetlosti i sudaraju na mjestima gdje se prsteni križaju. U tom, skoro neizmjerljivom dijelu sekunde, kada se sudare, ioni postižu temperaturu 100 tisuća puta veću od one u jezgri našega Sunca, koja je dovoljna da se ioni Ťistopeť u kvarkove i gluone. Tada nam postaje dostupna slika rađanja našega svemira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo