Dajte mjesta močvarama

'Kako su utjecaji klimatskih promjena teško predvidivi, tj.

1.2.2010.
20:58
VOYO logo

U povodu Svjetskog dana močvarnih (vlažnih) staništa, 2. veljače, Zelena akcija pozvala je danas odgovorne ustanove da ozbiljno uzmu u obzir i ulogu močvara u smanjenju učinaka klimatskih promjena - da rijekama daju više prostora, otvore prijašnja poplavna područja te omoguće prirodnu obranu od poplava, ali i od suša.

"Kako su utjecaji klimatskih promjena prilično teško predvidivi, tj. ne znamo hoće li naše zemljopisno područje biti pogođeno poplavama, tj. povećanim količinama vode, ili sušama, pravo je vrijeme da se počnemo pripremati na oba moguća scenarija", navodi se u priopćenju Zelene akcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističe se kako je "najjednostavnija priprema za smanjivanje ekstremnih pojava uzrokovanih klimatskim promjenama očuvanje močvarnih područja te obnova poplavne ravnice uz rijeke, tj. njihovo širenje na što više područja na kojima je to moguće, kako bi u takvim situacijama djelovale kao tampon-zona i smanjile učinke poplava ili suša".

U Hrvatskoj je još dosta takvih područja, a i mogućnosti za obnovu su velike, pa ih treba sada iskoristiti i na vrijeme se pripremiti za elementarne nepogode i moguće katastrofe, naglašava Zelena akcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta udruga za zaštitu okoliša podsjeća kako se 2. veljače obilježava Svjetski dan močvara, tj. vlažnih staništa, čime se podsjeća na dan potpisivanja Ramsarske konvencije, međunarodno važne konvencije o zaštiti močvarnih staništa. Močvare su kopnena staništa bogata vodom, koji uzajamnim djelovanjem tim područjima daju raznolika svojstva i vrijednosti. Ta staništa odlikuje najveća biološka raznolikosta po broju vrsta biljaka i životinja (40 posto ukupna broja vrsta) i zato su dobar i siguran izvor hrane, ogrjevnog drva i pitke vode jer su, među ostalima, i jako dobri prirodni pročišćivači vode.

"Manje poznato, ali ne manje važno svojstvo močvara može se opisati značajkama spužve. Kad se vlaga povećava, spužva vodu upija i može smanjiti izlijevanja, tj. poplave, a kad se vlaga smanjuje, duže čuva tekućinu i može spriječiti suše. Oba ekstrema, poplava i suša, štetni su za društvo i okoliš te su uzročnici velikih gospodarskih šteta", upozorava Zelena akcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo