CESTE BUDUĆNOSTI? /

Pogledajte kako će se graditi ceste - od plastike!

Image
Foto: http://en.volkerwessels.com/

Neki odrasli nikada ne odrastu, poput inžinjera koji kao da se ne mogu odmaknuti od svoje kutije s legićima.

17.7.2015.
9:27
http://en.volkerwessels.com/
VOYO logo

Pa su zato dizajnirali blokove za cestu koji izgledaju poput velikih LEGO kocaka, a takve su im i karakteristike - lako se mogu međusobno sastaviti, ali isto tako kasnije i rastaviti. I kao bonus - rade se od otpadne plastike izvučene iz mora.

Ova plastična cesta, originalno nazvana PlasticRoad (PlastičnaCesta) još se uvijek nalazi u fazi dizajna, te je pred njom dugi put prije nego što se budemo mogli voziti po njoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nizozemski grad Rotterdam povezao se s kompanijom VolkerWessels da napravi prototip plastične ceste. Nizozemska je carstvo recikliranja, jedna od rijetkih zemalja gdje se više od polovice otpada reciklira. Najnoviji plan je izvuči plastiku iz mora i samljeti ju u grubu cjelinu koja onda može biti brzo rastopljena i u kalupima oblikovana u blokove za cestu.

Blokovi imaju i otvoren prostor u sredini za cijevi i kablove koji obično idu ispod ceste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: http://en.volkerwessels.com/

Prirodno, kada dizajnirate cestu koja bi trebala izdržate stotine ili čak tisuće automobila dnevno, strukturni integritet je bitan. VolkerWessels na svojim internet stranicama tvrdi da plastika može izdržati temperature od -40°C do 80°C, te da je otporna na koroziju.

Uz to, kompanija tvrdi da je PlasticRoad idealna za ceste koje idu preko strukturno slabog terena, poput močvarnog ili pješčanog tla.

Montažne ceste bi se proizvodile u tvornici, prevozile na mjesto ugradnje i tamo sastavile. To bi trebalo smanjiti vrijeme cestogradnje, što bi smanjilo i vrijeme blokiranja prometa.

Za sada još samo na papiru

Iako sve dosada rečeno zvuči sjajno, to je još uvijek samo teorija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo je sve još uvijek samo ideja na papiru, slijedeći korak bio bi sagraditi i testirati blokove u laboratoriju, da provjerimo da li su sigurni u mokrim i skliskim uvjetima i slično", komentira Rolf Mars, direktor projekta u VolkerWasselsu.

Projekt je ambiciozan i možda bude trebalo više godina dok ne saznamo da li je montažna plastika dobar materijal za ceste i može li zamijeniti tradicionalni asfalt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo nije prvi put da se reciklirana plastika koristi u cestama. Indija već neko vrijeme zamijenjuje dotrajale asfaltne ceste onima napravljenim od recikliranog plastičnog otpada. Zamjenski materijal je i čvršći i jeftiniji. Plastika je štetna za okoliš, pa umjesto da plastični otpad ostavlja da leži napušten, država Himachal Pradesh ga stavlja u same ceste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo