Otkriveni dinosaur bio je veličine ovce, imao je kljun, krila i krestu na glavi. Iako podsjeća na suvremene ptice, ovaj dinosaur nije mogao letjeti i za sada se pretpostavlja da je pripadao vrsti oviraptorosaura – dinosaurima nalik pticama koje ne lete, koji su bili pokriveni perjem, nisu imali zube, imali su kratke lubanje i tutnjali su Zemljom u razdoblju neposredno prije nego što je kod obale Meksika udario asteroid, što je izazvalo sveopće uništenje života, piše Guardian.
Istraživači sa Sveučilišta Edinburgha i Kineske akademije geoloških znanosti prozvali su ga najnesretnijim dinosaurom na svijetu jer je stradao pokušavajući se osloboditi iz blatne močvare.
Ovaj dinosaur ima specifikacije koje podsjećaju na ptičiju anatomiju, a pronađen je kako leži s raširenim krilima. Znanstvenici vjeruju da je bio zarobljen u blatu između 66 do 72 milijuna godina. Također, pretpostavlja se da su njegova i slične vrste dinosaurusa vremenom evoluirale u današnje ptice.
Nazvan je Tongtianlong limosus, što bi u prijevodu značilo "blatni zmaj na putu prema nebu".
"Ovaj dinosaur je najljepši, ali i najtužniji fosil koji sam ikad vidio. No, ipak smo sretni što se zaglavio u blatu, jer je njegov kostur jedan od najboljih primjera dinosaura", rekao je dr. Steve Brusatte, paleontolog sa Sveučilišta u Edinburghu.
Skelet je pronađen tijokom čišćenja terena eksplozivom za gradnju ceste u blizini grada Ganzhoua. Iako je eksplozija otkrila prekrasni fosil, ipak je i raznijela neke njegove dijelove, uključujući dio "ruku" i repa, kao stražnju desnu nogu.
"Otkriće ovog dinosaura ukazuje da je Ganzhou u južnoj Kini najproduktivniji lokalitet ove vrste dinosaura", rekao je dr. Junchand Lu s Instituta za geologiju Kineske akademije geoloških znanosti "To su važne informacije za proučavanje evolucije, distribucije i ponašanja oviraptorosaura".
Studija je objavljena u časopisu Nature, a provedena je u saradnji s Institutom za geologiju Kineske akademije geoloških znanosti i Muzeja Dogyang.