Bakterijama do 'zelene energije'

Nova goriva ćelija koja bi mogla pokrenuti revoluciju u proizvodnji energije radi na principu konverzije raspadnutih morskih mikroorganizama u električnu energiju.

21.4.2010.
18:24
VOYO logo

Portal Znanost.com posebno ističe kako se radi o čistoj, iskoristivoj i pouzdanoj alternativi standardnim baterijama, ali i drugim gorivima koja onečišćuju okoliš. Ovakva goriva ćelija može poslužiti kao održiv izvor energije za dugotrajno napajanje samoodrživih strojeva koji rade pod morem, za podvodne senzore te u uređajima za nadgledanje oceana.

Časopis Time uvrstio su ovu gorivu ćeliju u “50 najvažnijih izuma 2009. godine” upravo zbog sposobnosti proizvodnje ekološki čiste energije. Naime, korištenje ove ćelije smanjilo bi emisiju štetnih plinova. Ovakav bi pristup mogao promijeniti način na koji pokrećemo vozila, odnosno način opskrbe energijom uopće. “Istraživanje goriva na bazi mikroba sjajan je primjer kako potrebe pomorskog sustava sudjeluju u promociji napredne tehnologije koja bi mogla naći svoju primjenu čak i u svakodnevnom životu običnih ljudi”, ističe voditelj Istraživanja mora i oceana, podadmiral Nevin Carr. “U listopadu prošle godine, Ministarstvo mornarice objavilo je pet glavnih ciljeva na području razvoja alternativnih izvora energije na Forumu pomorske energije pri Odjelu za mornaricu. Ova bi goriva ćelija mogla ubrzati rješavanje tih aktualnih pitanja.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Možete si ju zamisliti kao bateriju koju pokreće blato”, objašnjava jedna od voditeljica ONR programa; dr. Linda Chrisey. “Održive su, ne onečišćuju okoliš i ne sadrže potencijalno opasne reaktante poput standardne baterije upravo zato što ovise o ugljiku koji se dobiva prirodnim putem: iz organizama koji žive u moru. Na primjer, mi radimo na podvodnom, autonomnom vozilu dugačkom malo više od metra. To bi vozilo moglo napuniti svoje baterije upravo pomoću dotičnih ćelija i to tako da se smjesti na dno mora.

Dr. Leonard Tender, kemičar Centra za biomolekularne znanosti i tehnologiju pri Laboratoriju za istraživanje mora (NRL), odigrao je ključnu ulogu u razvoju ove gorive ćelije. “Naš se rad zasniva na kombinaciji mikrobiologije i elektrokemije”, objašnjava Tender. “Najzanimljiviji aspekt ovog programa jest način na koji ovi mikroorganizmi funkcioniraju te mehanizmi kojima proizvode gorivo, metaboliziraju ga te naposlijetku proizvode električnu struju.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U suradnji sa znanstvenicima Sveučilišta Massachusetts u Amherstu, Tender i njegov tim započeli su istraživanje mikroorganizama koji proizvode električnu energiju. Mikroorganizam koji je pokazivao najviše potencijala; Geobacter, otkriven je u rijeci Potomac, nizvodno od samog NRL-a. Sićušni Geobacter mikrob otkrio je dr. Derek Lovley, sa sveučilišta Massachusetts u Amherstu. Izgleda kako je upravo taj organizam ključan za razumijevanje načina na koji mikrobi generiraju električnu energiju. Geobacter pri konverziji elektriciteta iz mulja i otpadnih voda koristi vrlo tanke dlačice. Znanstvenici su uspjeli razviti soj Geobacter mikroba koji proizvodi električnu energiju čak osam puta učinkovitije u odnosu na ostale sojeve, prenosi portal Znanost.com.

“U pravilu, mogli bi tako raditi godinama bez potrebe za promjenom baterija”, ističe Chrisey. Upravo iz tog razloga, znanstvenici Centra za zračno i pomorsko ratovanje (SPAWAR) na Pacifiku, koriste uređaje na bazi gorivih ćelija za praćenje ugrožene vrste zelenih morskih kornjača. “Sam je uređaj lagan, učinkovit i nije štetan za okoliš”, ističe Bart Chadwick (na slici), voditelj Ogranka za znanosti o okolišu pri SPAWAR-u. “Ova nam tehnologija pomaže u praćenju populacije morskih kornjača, ukoliko se hrane u blizini obala na kojima se nalazi mornarička baza. Na taj se način utječe na odluke Mornarice o isplovljavanju ili pristajanju, odnosno o početku eventualnih građevinskih radova.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo