A MISLILI DA NE POSTOJE U PRIRODI: /

Minerali iz Sibira mogli bi postati gorivo budućnosti

Image
Foto: Friščić Research Group, McGill University, Igor Huskić
13.8.2016.
8:00
Friščić Research Group, McGill University, Igor Huskić
VOYO logo

Gram ove tvari procijenjen je na desetke milijardi dolara

Image

Gram ove tvari procijenjen je na desetke milijardi dolara

Image

Gram ove tvari procijenjen je na desetke milijardi dolara

Uklanjaju štetne plinove, a mogu služiti i kao gorivo

Do sada se pretpostavljalo kako te sintetičke strukture uopće ne postoje u prirodi, tako da je otkriće dvije vrste organskih MOF-ova potpuno iznenadilo znanstvenu zajednicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MOF-ovi se rade od polimera hidriranih iona metala, pažljivo dizajniranih kako bi oformili kanala i praznine između sebe, obično širine od samo nekoliko nanometara. Ti šuplji prostori omogućuju pohranjivanje plinova kao što je vodih i ugljikov dioksid, zbog čega su potencijalno korisni za uklanjanje štetnih plinova iz zraka, ili čak kao gorivi članci.

Image
Foto: http://advances.sciencemag.org/

Minerali davno pronađeni, a tek su im sada otkrivena svojstva

Znanstvenici su otkirili kako dva minerala, nazvana stepanovit i žemčužnikovit, a koja su oba pronađena u rudniku u blizini sibirske rijeke Lene, imaju nevjerojatno slične karakteristike laboratorijski proizvedenim MOF-ovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još je zanimljivija činjenica kako su ti minerali pronađeni još 1942. i 1963. ali znanstvenici do nedavno nisu shvaćali koliko su potencijalno korisni.

"Jedini zaključak do kojega mogu doći je, da je još u četrdesetima bilo moguće izvesti strukturalnu analizu kao danas, onda bi cijelo područje znanosti o MOF-ovima bilo ubrzano preko 50 godina", izjavio je suautor ovog istraživanja Tomislav Friščić.

Potvrđene identične karakteristike

Image
Foto: http://advances.sciencemag.org/

Nakon što su čitali o stepanovitu i žemčužnikovitu u časopisu za mineralogiju, znanstvenici su ih odličili sintetizirati u laboratoriju kako bi istražili da li im se struktura poklapa onoj od MOF-ova. Otkrili su kako se oba minerala sastoje od sitnih žilica koje su postavljene na takav način da formiraju otvore i kanale, baš kao u metalno-organskoj mreži.

Njihovo je otkriće kasnije potvrđeno kada su autori uspjeli nabaviti uzorke pravih minerala te su potvrdili da odgovaraju kopijama koje su sami napravili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takve strukture još nikada do sada nisu dokumentirane u prirodnim mineralima, te stoga znanstvenici pretpostavljaju kako bi moglo postojati još prirodnih minerala sa sličnim karakteristikama, samo ih treba potražiti.

Autori vjeruju kako su i stepanovit i žemčužnikovit vjerojatno formirani u jedinstvenom geološkom okružju u kojem su i pronađeni, nekih 230 metara ispod površine, u zoni permafrosta. Drugim riječima, ako se želi pronaći još minerala sa sličnim svojstvima, trebalo bi ih tražiti u podzemlju dijelova Zemlje gdje vlada vječiti led.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo