DESET PUTA DO MARSA I NATRAG: /

Međunarodna svemirska stanica obletjela Zemlju po 100.000 put

Image
Foto: NASA

Međunarodna svemirska stanica, svemirski laboratorij i opservatorij u kojem surađuju Europa, Rusija, Kanada, Japan, Italija, Brazil, Sjedinjene Države... obletio je Zemlju po 100.000.

17.5.2016.
10:05
NASA
VOYO logo

"Danas je ISS izvršio svoju 100.000. orbiti uko Zemlje" izjasvio je central za kontrolu misije smješten u Moskvi.

Image
POVIJESNI DAN U SVEMIRU: /

Na ISS ugradili tehnologiju koja bi mogla biti ključna za misiju na Mars

Image
POVIJESNI DAN U SVEMIRU: /

Na ISS ugradili tehnologiju koja bi mogla biti ključna za misiju na Mars

Putujući na visini od oko 400 kilometara i brzinom od oko 28.000 km/h, svemirska stanica napravi krug oko Zemlje jednom u svakih 90 minuta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na službenom Twitteru stanice, NASA je objavila:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo je značajni trenutak i oznaka međunarodnog partnerstva između Europske svemirske agencije, Rusije, Kanade, Japana i Sjedinjenih Država", rekao je američki inžinjer Jeff Williams koji se trenutno nalazi na postaji.

Williams je na svojoj trećoj ISS misiji a društvo mu prave NASA-in astronaut Timothy Kopra, Britanac Tim Peake i Rusi Juri Malenčenko, Aleksej Ovčinin i Oleg Skripočka.

Maksim Matjušin, voditelj ruske kontrole misije, isto je pohvalio ISS kao "sjajan primjer prave i učinkovite međunarodne suradnje".

Trajna prisutnost u orbiti

Prva sekcija ISS postaje, energetski modul nazvana Zarja ili Zora na ruskom, lansirana je u svemir prije više od 17 godina, 20. studenog 1998. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvu su posadu činili američki astronaut Bill Shepard i ruski kozmonauti Sergej Krikalev i Juri Gidzenko, koji su na stanicu stigli 2000. godine, od kada je ista neprekidno nastanjena. Od početna dva modula narasla je na sadašnjih 15, dok je ukupna vrijednost investicije narasla na 100 milijardi dolara (662 milijarde kuna).

"Tako dugi životni vijek Međunarodne svemirske stanice pokazuje kako čovječanstvo ima tehnologije nužne za stalnu prisutnost u orbiti, da imamo potencijal za daljnja svemirska istraživanja", rekao je Matjušun.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od otkazivanja američkog programa space shuttlea, Rusija je jedina odgovorna za prijevoz astronauta na ISS sa svog kosmodroma Bajkonur u Kazahstanu.

Do sada je ISS posjedilo 226 ljudi iz 15 zemalja. Očekuje se da će ISS ostati operativna do 2024. godine, jer su se sve države sudionice (osim EU) složile da će je nastaviti financirati barem do tada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo