Sastavlja se poput legića /

Znanstvenici stvorili najtanju električnu žicu

Image
Foto: Thinkstock, zhengzaishuru

Grupa znanstvenika stvorila je najtanju moguću električnu žicu, širine samo tri atoma, i to koristeći samo komadiće dijamanata veličine jedne molekule.

7.1.2017.
8:50
Thinkstock, zhengzaishuru
VOYO logo

Tim znanstvenika sa Sveučilišta Stanford i američkog Ministarstva energetike napravio je nanožicu sačinjenu od serije međusobno povezanih dijamanata pričvršćenih na atome sumpora i bakra, piše Science Alert.

Image
'OVO JE POTPUNO LUDO!': /

Slučajno otkrivena baterija koja će u vašem mobitelu trajati vječno

Image
'OVO JE POTPUNO LUDO!': /

Slučajno otkrivena baterija koja će u vašem mobitelu trajati vječno

Poput LEGO kocaka

Dijamanti nastaju prirodno u petrolejskim tekućinama, a radi se o malim rešetkastim strukturama sačinjenim od atoma ugljika i vodika. A kako se molekule međusobno privlače, nanožica se sama spaja na jedinstven način, poput molekularnih LEGO kockica. Ovo je prvi put da je izvedeno samosastavljanje s neorganskim kemikalijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: SLAC National Accelerator Laboratory

Rezultat je monomolekularna žica koja ima poluprovodnu jezgru (bakar i sumpor) okruženu izolirajućom ljuskom od dijamanata.

"Poput LEGO kockica, molekule pristaju jedna uz drugu samo na određeni način", kaže student iz Stanforda Fei Hua Li, koji je imao ključnu ulogu u sintetiziranju ovih ultratankih žica. "Atomi bakra i sumpora svakog bloka završe u sredini, gdje formiraju provodno jezgru žice, a dijamanti završe s vanjske strane, gdje tvore izolirajuću ljusku."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žica sama sebe sastavlja

Takve sjajne karakteristike i sitna veličina materijala mogli bi biti korisni u tkanini koja generira elektricitet kretanjem, optoelektroničkim uređajima koji koriste i elektricitet i svjetlost, kao i superprovodljivim materijalima koji provode struju bez gubitka, javio je International Business Times.

"Ovdje smo pokazali da možemo napraviti sitne provodljive žice najmanjih mogućih veličina koje praktički same sebe sastavljaju", rekao je Hao Yan, znanstvenik sa Stanforda i vodeći autor. "Proces je jednostavna sinteza. Samo ubacite sastojke zajedno i dobijete rezultat za pola sata. Gotovo kao da dijamanti znaju gdje žele ići."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo