Zemlja uživo

Zoomirajte vaš pogled iz svemira i proučite šarenu auru Zemlje.

24.9.2000.
1:57
VOYO logo

Satelit SeaWiFS budno prati biološko zdravlje našeg planeta, a snimci planeta služe znanstvenicima da pomoću boja dijagnosticiraju promjene koje se događaju na samoj površini. U četrnaest krugova koje naprave u jednom danu, satelitske kamere snime svaki kutak Zemljine površine, osim polova koji ne ulaze u satelitski objektiv.

Znanstvenici koji se koriste SeaWiFS satelitskim snimcima uglavnom su zainteresirani za oceane. Plava boja na satelitskim snimcima naravno korespondira s vodom, dok zeleno ukazuje na rasprostranjenost biljaka i planktona, a zelenilo iznad površine oceana ukazuje na veliku količinu planktona u tom području. Promjene boja Zemlje mogu ukazivati na brojne razloge, uzroke i posljedice. Mogu se odnositi na rast i bujanje biljnog pokrova u proljeće, ili promjene boja Zemljine površine nastale uslijed rasta i širenja urbanih područja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Općenito govoreći, praćenje planktona i zelenih površina pomoću satelita, neizmjerno je važno za cjelokupno zdravlje planeta i svih nas koji smo na njemu. Upravo se pomoću satelitskih snimki kroz duži vremenski period može direktno pratiti utjecaj karbon-dioksida, njegov prijelaz iz atmosfere u biosferu, te pretvorbu karbon-dioksida u kisik što se direktno može staviti u suodnos s globalnim problemom zatopljavanja.

Međutim ovi snimci koriste se i u vrlo komercijalne svrhe, naime, gdje ima planktona ima i riba, stoga se satelitski snimci zelenila iznad morskih i oceanskih površina daju dobro unovčiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo