slobodno određivanje cijena /

Zbog novih pravila građani se boje divljanja cijena goriva!

INA i sve ostale kompanije od nove godine će moći slobodno određivati cijenu goriva. Vlada se nada da će to dovesti do novih ulaganja, a građani se boje divljanja cijena - pogotovo u manjim mjestima gdje nema konkurencije.

5.12.2013.
19:22
VOYO logo

Cijene naftnih derivata na mediteranskom tržištu, devizni tečaj, premije, naknade i porezi – svi ovi faktori bili su ključni dio magične formule za cijenu benzina. Sad dolaze nova pravila.

"To je nama kupcima dobro došlo jer ako će neko staviti višu, kupovat ćemo kod onih koji budu imali nižu", rekao je jedan građanin.

Ministar gospodarstva IvanVrdoljak poručuje – liberalizacija donosi konkurentnost i tržišnu utakmicu. U konačnici i niže cijene.

"Ono što očekujemo da će ta tržišna konkurencija među distributerima stvoriti među njima mogućnosti za veće investicije, bolje planove, strateška planiranja jer nemaju linit koji ih je držao u postojećem pravilniku".

Cijene se neće formirati bez granica - poručuju iz naftnih kompanija.

"Ta granica će biti tržište i promet koji ćemo moć ostvarivati. Ja mislim da građani nemaju nikakvog osnova za strah od povećanja cijena. To će se možda malo češće mjenjati", izjavio je direktor veleprodaje Crodux derivata BrankoPoljak.

Scenarij u kojem bi se naftaši međusobno dogovorili i zajedno povećali cijene, ne može se dogoditi, tvrdi regulator. Postoje zakoni koji to sprječavaju.

"Možemo ući u kontrolu nedozvoljenih dogovora o cijenama ili popularnije rečeno, tzv. Kartela", kazala je Snježana Vujisić Sardelić, Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja.

Na svakoj benzinskoj postaji pojedinačno – drugačija cijena benzina. U malim sredinama gdje konkurencija nije velika, smatraju da ih čeka poprilično neizvjesna budućnost.

Stručnjaci upozoravaju da će Vlada ipak imati ovlast intervenirati ako procijeni da se cijena previše povećala na izoliranim, primjerice otočnim područjima.

"Ona bojazan koja postoji opravdano kod građana da će to dovesti do nekih ogromnih povećavanja cijena, ja mislim da ne. BiH već više od 6 godina ima slobodno formiranje cijena i cijene su zapravo i niže nego u Hrvatskoj", rekao je naftni stručnjak Jadranko Umičević.

Novi zakon o tržištu nafte ide u hitnu saborsku proceduru. A svojim novim ovlastima i cijenama – naftne kompanije mogle bi nas iznenaditi već na novogodišnje jutro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike