Na UN-ovoj konferenciji o pravima žena predstavnici 180 zemalja potvrdili su službeni spis od 150 stranica koji je prihvaćen 1995. na konferenciji u Pekingu, te dodali nove stavke koji bi trebali poboljšati sveukupni položaj žena u čitavome svijetu.
Savjetnica generalnog sekretara UN-a za pitanja žena Angela King je izjavila da je plan najpotpuniji što može biti i vrijedan zadovoljstva. Izvornom spisu s pekinške konferencije dodane su mjere koje se odnose na nasilje u obitelji i domu, svodništvo, te utjecaj HIV/AIDS-a i procesa globalizacije na žene.
Međutim, izaslanici ponovo nisu uspjeli ostići dogovor po pitanju abortusa, a i predloženi napuci o seksualnim pravima i seksualnoj orijentaciji su izbačeni iz krajnje verzije teksta.
Tekst uz ostalo poziva svjetske vlade da do konca 2005. ukine spolnu nejednakost u osnovnom i srednjem obrazovanju. Unutar kategorije nasilja u obitelji dodan je i članak o seksualnom napastovanju od strane supruga, koje će se smatrati podložnim pravnim sankcijama.
Prijedlozi o poboljšanju seksualnih prava i slobodne seksualne orijentacije su izbačeni iz krajnje verzije teksta radi žestokog protivljenja izaslanika nekih katoličkih i islamskih zemalja. Ti su konzervativni izaslanici izrazili bojazan da bi takve stavke o seksualnim pravima mogle biti tumačene kao potpora homoseksualizmu. S druge su se strane izaslanici Kube i SAD-a danima sporili oko tvrdnje da američke sankcije negativno utječu na kubanske žene, a pogotovo mlade djevojke. Bez obzira na nedostatke završnog dokumenta Angela King je zaključila: Ťosjećam da su od sada svi oni milijuni žena diljem svijeta čije su oči u nas uprte napokon sigurne, te se imaju na nešto pozvati u svojim bitkama za ravnopravnostť.
Statistički podaci UN-a o ravnopravnosti žena