'kruške i krumpiri' / Zaslužuju li liječnici veće plaće od visokoobrazovanih kolega?

Sindikati su štrajk pokrenuli zbog plaća i kolektivnog ugovora. A sindikalni čelnici i ne skrivaju da su plaće u njihovu, ali i u slučaju mnogih liječnika, velike - i to zbog prekovremenog rada i pripravnosti. Tu priču i usporedbu primanja prosječnog liječnika u odnosu na druge iz javnog sektora donosimo u prilogu.

18.9.2013.
18:52
VOYO logo

Prvi čovjek liječničkog sindikata Ivica Babić šef je odsjeka za plućne bolesti u virovitičkoj općoj bolnici. Ondje je lani zaradio 306 tisuća kuna, dok je u prvoj polovini ove godine mjesečno primao između 28 i 36 tisuća kuna. Babić kaže - sve po zakonu. Stručnjaka poput njega u bolnici nedostaje, pa je primjerice samo u srpnju nagomilao 520 radnih sati.

Dok se liječnici žale da su im plaće novim kolektivnim ugovorom pale i do 30 posto - ministarstvo zdravlja tvrdi: odjelni liječnik specijalist s desetgodišnjim stažem, s plaćom od oko 9 tisuća kuna i dalje zarađuje do 50 posto više od drugih visokoobrazovanih kolega iz javnog sektora -poručnika, profesora, kriminalista ili psihologa. Babić kaže - liječnici se školuju mnogo dulje, nedostaje ih, a u prosjek su uračunati i dodaci - pa usporedba ne stoji.

Neki stručnjaci upozoravaju da problem zdravstvenog sustava nije u visini primanja, nego u pojedinačnim razlikama u odrađenom poslu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To su kruške I krumpiri, zajednički nazivnik samo prvo slovo", tvrdi Ivica Babić.

Pomoću brojnih pripravnosti i dežurstava, odnosno prekovremenih sati oko čijeg se obračuna liječnici i sestre sada spore s ministarstvom, Ivica Babić je ostvario pozamašan dohodak. Pita se, koja je razlika između dežuranja kod kuće i one na odjelu.

To pravilo, kaže vrijedi za sve male bolnice, čiji odjeli inače ne bi opstali, jer u javnom sektoru nedostaje 4500 specijalista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo