sjednica vlade /

'Zakon o životnom partnerstvu je u skladu s naukom vjerskih zajednica'

Na današnjoj sjednici Vlade ministri će raspravljati o prijedlogu Zakona o životnom partnerstvu, ali i o najavi otkazivanja kolektivnih ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama te fakultetima.

12.12.2013.
10:00
VOYO logo

U samom uvodu u današnju sjednicu Vlade premijer Zoran Milanović je naglasio kako će Zakon o životnom partnerstvu primijeniti dobre 'europske standarde s kojima se možda neće svako složiti, ali vjeruje da su dobri pa čak i u skladu s naukom vjerskih zajednica'.

"Nije tempirano, taj zakon je trebao biti na Vladi prije pola godine. On će u zakonskim, ali i u mnogim drugima, izjednačiti istospolne zajednice s brakom, ali ne skroz i ne u inat. Nikad ništa nismo radili u inat", dodao je.

'Radi se o uništavanju zla'

Druga stvar na koju se Milanović osvrnuo jest mogućnost prekrcavanja sirijskog kemijskog oružja na teritoriju Hrvatske koju je prekjučer prilično nejasno iznio premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne, to nije NATO operacija. NATO s tim nema veze. Htio sam da za to javnost zna bez obzira na konačnu našu odluku. Ne moramo donijeti nikakvu odluku, ali moramo odlučiti želimo li biti ozbiljan međunarodni partner ili ne. Radi se o uništavanju kemijskog oružja gdje postoji minimalna ili ne postoji gotovo nikakva opasnost za Hrvatsku. Radi se o uništavanju jednog zla, a od nas se očekuje, ne traži, moli nas se, da pomognemo u uništavanju tog zla", pojasnio je predsjednik Vlade.

"Nećemo zajednički donijeti odluku. Vlada će ju donijeti. Kemijsko oružje ubija civile, žene i djecu. Možemo se na to oglušiti i živjeti u svom zatvorenom svijetu. Ja ekologiju doživljavam kao globalni pokret, a ne kao pokret samo u svom dvorištu", izjavio je.

Milanović je istaknuo kako 'ne smijemo gurati glavu u pijesak'.

"Ozbiljne države, pa i turističke države, koje žele biti ozbiljne, moraju se ponašati ozbiljno", zaključio je.

Milijarde za investicije

Prva točka dnevnog reda je Prijedlog plana investicija za 2014. godinu, koju je obrazložio potpredsjednik Vlade Branko Grčić.

"Postoje određeni trendovi koji su pozitivni. Pritom prije svega mislim da smo se ipak po stopi rasta približili prosjeku EU više nego ikad od 2008. godine. Također je bitno smanjena dinamika rasta nezaposlenosti", dodao je.

Grčić se pohvalio kako je zabilježen rast investicija 3,5 posto i, prema ministrovim riječima, završit će na 66 milijardi kuna u ovoj, a u 2014. bit će oko 73 milijardi kuna.

"U strukturi će državni proračun sudjelovati više nego ikad. Iz proračuna će za investicije biti izdvojeno 7,2 milijarde kuna, što je 2 milijarde više nego u tekućoj godini. Investicije u prometu iznose oko 8 milijardi kuna, u energetici 3 milijarde, u obnovi vodoopskrbnih sustava 1,5. Udio EU fondova u investicijama nikada nije bio veći", naglasio je.

"U ovom trenutku imaju 11 gotovih projekata koji donose 500 milijuna eura investicija i 2.000 zaposlenih. Prijavljeni privatni projekti za poticaje otvorit će 3.500 novih radnih mjesta i 3.000 radnih mjesta kod manjih projekata", hvalio se ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grčić je također najavio kako se 51 parafiskalni namet ukida.

'Stvar je vrijedna onoliko koliko ju je netko spreman platit'

Nakon Grčićevog izlaganja, Milanović je komentirao neuspjelu prodaju Hrvatske poštanske banke.

"Ništa, dakle, od Poštanske banke u ovom trenutku. Pokazuje se točnom ona iz početnice političke ekonomije - stvar je vrijedna onoliko koliko ju je netko spreman platiti. Kada su u pitanju investicije nad kojima imamo dominantnu kontrolu, onda se to ne može svoditi na apel. Mi planiramo i preuzimamo odgovornost, ovdje svaka investicija ima svoje ime i prezime i treba joj samo naći adresu", rekao je premijer.

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

'Kada smo ulazili u EU bili smo zapad istoka, nemojmo dozvoliti da sada budemo istok zapada'

Danas je predstavljen i jedan od najaktualnijih prijedloga - Zakon o životnom partnerstvu.

Ministar uprave Arsen Bauk je odmah na početku istaknuo kako mu je drago što ga je dopala zadaća izrade ovakvog zakonskog prijedloga te da je on nastao u iznimno heterogenoj radnoj skupini.

"Dosta dugo smo radili na ovom zakonu i pokušavali pomiriti različita suprotstavljena stajališta. O tome govori i javna rasprava tijekom koje smo dobili nekoliko stotina komentara. Prijedlog Zakona odražava svijest kako je potrebno regulirati status istospolnih zajednica u društvu. Riječ je o demokratskom kompromisu", kazao je.

Zakonom o životnom partnerstvu se istospolnim partnerima omogućava sklapanje životnog partnerstva pred državnim tijelom i upis istog u registar životnog partnerstva, koji vode matični uredi.

Zakon regulira i odnose vezane uz djecu ako žive u obiteljskoj zajednici istospolnih partnera, vodeći se interesom zaštite djeteta (pravo na suodlučivanje u pitanjima svakodnevnog života, uzdržavanje djeteta, samostalno odlučivanje u važnim životnim situacijama, donošenja odluka u vezi s djecom, ostvarivanje roditeljske skrbi životnog partnera).

Razlike koje postoje između istospolnih i heteroseksualnih zajednica u pogledu prava odnose se prvenstveno na položaj djece te se ne predviđa mogućnost posvajanja djece za životne partnere, ali je, uvažavajući činjenicu da istospolne zajednice s djecom postoje, predviđena mogućnost stjecanja prava skrbi životnog partnera nad djetetom drugog životnog partnera. Odluku o stjecanju skrbi donosio bi sud isključivo temeljem zaštite i promicanja dobrobiti djeteta. Na ovaj način istospolni partneri dovode se u poredbeni položaj koji u bračnim zajednicama imaju maćeha ili očuh.

"Sada slijedi javna rasprava u kojoj će sve to biti preispitano. Kada smo ulazili u Europsku uniju bili smo zapad istoka, nemojmo dozvoliti da sada budemo istok zapada. Znate što pod tim mislim. Hrvatska je europska država, a u Europi postoje određeni standardi. Neki su malo dalje otišli u tome bez vrijednostne kvalifikacije s moje strane, neki nisu išli predaleko liberalno i u tu grupu ćemo se ovim zakonom ubrajati i mi, a neki su bogami još uvijek u 19. Ne želimo se valjda vratiti i mi u 19. stoljeće", istaknuo je Milanović.

Otkazani kolektivni ugovori za učitelje i profesore

Otkazani su kolektivni ugovori za zaposlenike u osnovnoškolskim i srednjoškolskim ustanovama te znanost i visoko obrazovanje. Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović rekao je da su ti kolektivni ugovori bili potpisani kada su makroekonomske projekcije bile mnogo pozitivnije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL



"Želim demantirati one koji kažu da je obrazovanje uvijek na prvom mjestu kada treba rezati. Od 2007. i 2013. godine plaće u sektoru obrazovanja i znanosti su narasle za 1,5 milijardi kuna", izjavio je Željko Jovanović.

Također je istaknuo kako se u javnosti barata s krivim podacima o visini plaća učitelja.

"Učitelj početnik bez staža ima plaću 4.750 kuna. Prosječna plaća prosjećnog učitelja, a to je onaj s 19 godina staža, jednim djetetom, koji plaća prirez 13 posto, jest 6.138 kuna - i to bez ijednog dodatka, a dodataka ima čak 23 po kolektivnim ugovorima", nastavio je Jovanović.

Milanović je ovo rezanje radnih i socijalnih prava komentirao riječima: "Još jednom, nažalost, bili bismo sretniji da stvari idu na bolje i da se možemo dogovoriti".

Veća odgovornost banaka

Ministar financija Slavko Linić predstavio je prijedloge Zakona o kreditnim institucijama i zakona o izmjenama i dopunama Zakona o tržištu kapitala.

"Definirana je daleko veća odgovornost banaka, koje više neće spašavati porezni obveznici. Banke trebaju osiguravati sredstva za loše vrijeme u bankarskom sustavu. Ide se na na kreiranje novih fondova, sanacijskih u koje će banke redovno uplaćivati", započeo je Linić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ništa od prodaje Hrvatske poštanske banke

"U ovom zakonu definiramo daleko veću odgovornost supervizije, poebno se osigurava snaga dokumenata pri čemu to nije samo HNB. Otvara se mogućnost privremene zabrane djelovanja banke kao i mogućnost instaliranja privremenog sanacijskog ravnatelja koji bi bankom upravljao 12 mjeseci", dodao je.

Kazao je kako sličnu primjenu direktiva imamo i kod tržišta kapitala koje se odnose na investicijska društva.

"Vijeće za financijsku stabilnost bavi se oblikovanjem makrobonitetske politike Republike Hrvatske, a za financiranje je zadužen HNB pa neće biti na teret državnog proračuna", objasnio je Linić.

Milanović se osvrnuo na Linićevo izlaganje te istaknuo kako je pošten novi prijedlog jer 'u dosadašnjem sustavu banke su propadale zbog loših poslovnih politika previsokih kamata'.

Vlada zasad odustaje od prodaje Hrvatske poštanske banke, pa je na današnjoj sjednici odbila ponudu Erstea od nešto više od 130 milijuna eura, odnosno 905 kuna po dionici, što je znatno manje od neobvezujuće ponude iste banke. Linić smatra da je to zato što je Erste u dubinskom snimanju zaključio da HPB ima previše tužbi.

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

'Ministra je trebalo veslom tjerati na Bali'

"Ministra je trebalo na Bali tjerati veslom maltene, to je sad bila atraktivna lokacija, ali idući put će biti Pešavar pa će svejedno netko trebati ići. Vidio sam da je bilo nekakve prozivke zbog troškova", komentirao je Milanović aktualne medijske natpise o tome kako je ministar Tihomir Jakovina otišao na 'ljetovanje' o trošku poreznih obveznika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na to se uključila VesnaPusić, objasnivši zašto je dobro ići na takve skupove.

"Najskuplje je ne ići na takve skupove jer vam onda donose odluke koje mogu biti suprotne nacionalnim interesima, a tamo nema nikoga tko će braniti nacionalnu poziciju, a to je 100 pa i 1000 puta skuplje od putnih troškova. Ne možemo dozvoliti da nismo na mjestima na kojima se odlučuje o našoj sudbini, a posebno ne o sudbini poljoprivrede", objasnila je Pusić.

Nakon toga oglasio se i Jakovina, koji je imao potrebu objasniti o čemu se radilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Uz zahvalu na podršci to je bila 9. ministarska konferencija Svjetske trgovačke organizacije (WTO), a održavaju se jednom u dvije godine. Bilo je riječi o paketu obvezujućih dokumenata na kojima se radilo 12 godina. Reforma trgovinskog sustava, dio koji se odnosi na poljoprivredu, a trebalo bi globalnoj ekonomiji donijeti milijun milijardi u narednih 10 godina, 21 milijun novih radnih mjesta. Mi smo transparentno pokazali sve troškove", rekao je ministar poljoprivrede.

Podsjetimo, mladež HDZ-a natpisom "Dobrodošli sa ljetovanja" dočekala je u ponedjeljak na aerodromu ministra poljoprivrede Jakovinu. Optužili su ga da je skandalozno i neracionalno što je sa svojom pomoćnicom otišao na "ljetovanje" i to u tjednu kada se formira državni proračun.

Zastave na pola koplja za Mandelu

Usvojen je prijedlog odluke o spuštanju zastava Republike Hrvatske i Europske unije na pola stijega u povodu smrti Nelsona Mandele, kojeg je ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić nazvala ponosom čovječanstva. Zastave će biti spuštene u nedjelju, na dan Mandelina sprovoda.

hell propustene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo