Zabrinut sam za odnose Zagreba i Beograda nakon oslobađajuće presude Haškog suda, rekao je za austrijski list saborski zastupnik i čelnik hrvatskih Srba MiloradPupovac komentirajući što presuda znači za budućnost Hrvatske jer pitanje tko je kriv za zločin ostaje bez odgovora.
"Hrvatska je javnost oduševljena, Srbi su šokirani, a mi smo negdje u sredini", rekao je Pupovac u intervjuu za "Der Standard" dostupan na internetu u nedjelju pod naslovom "20 godina vjerovao sam u drukčiju Hrvatsku".
"Duboko sam zabrinut za budućnost srpsko-hrvatskih odnosa, za položaj srpske zajednice u Hrvatskoj i demokratizaciju političkih vrijednosti", rekao je čelnik hrvatskih Srba.
Na pitanje je li oslobađajuća presuda korak natrag u naporima prema pomirbi, Pupovac je odgovorio kako se sada čini kao da se vraćamo u 90-te godine jer se nakon presude čini besmislenim suočiti s tamnom prošlošću toga razdoblja i s politikom bivšeg hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana.
"Presuda je shvaćena kao oslobađanje krivnje i pobjeda one politike od koje se Hrvatska distancirala 2000.", drži Pupovac jer nakon oslobađajuće presude generalima Ante Gotovini, Mladenu Markaču i ranije Ivanu Čermaku "ostaje pitanje: Tko je kriv?".
"Zašto bi bio legitiman rat za ponovno uspostavljanje granica koji se velikim zločinima pretvorio u etničko čišćenje", pita se Pupovac i dodaje kako je "oslobađajuća presuda dobra za dvojicu generala, ali ne i za osjećaj pravde".
Čelnik hrvatskih Srba nije previše optimističan da će Hrvatska procesuiranjem krivaca rasvijetliti zločine nakon Oluje.
Za srpsku zajednicu u Hrvatskoj odluka Haškog suda "nije najgore što im se dogodilo", jer nakon protjerivanja, stigmatiziranja i gubitka posla "pravo pitanje za njih nije jesu li zadovoljni ili ne, već mogu li živjeti bez straha", rekao je Pupovac.
"Dvadeset godina vjerovao sam u drukčiju Hrvatsku u kojoj različiti ljudi mogu zajedno živjeti i u kojoj pobjeđuje pravda", rekao je čelnik hrvatskih Srba.
Ako Hrvatska sada pristupi Europskoj uniji s dominantnom logikom da je rat završen i da je time pitanje ratnih zločina riješeno, "tada se uspostavlja novi kanon", upozorio je. Mnogi će stoga živjeti razočarani pitajući se "što učiniti s činjenicom da su se zločini dogodili, a odgovorni za njih ne samo da nisu kažnjeni, već nisu ni osramoćeni", zaključio je.