Proizvodnja mleka zabranjena je na 12 farmi zbog povišenog nivoa aflatoksina u mleku, izjavila je načelnica Veterinarske inspekcije Sanja Čelebićanin.
Ona je Televiziji Pink rekla da mleko mora da se uništi na neškodljiv način i to na malim farmama bacanjem na đubrište, a mleko sa velikih farmi se u kafilerijama pretvara u mleko u prahu i spaljuje, prenosi Beta.
Načelnica Veterinarske inspekcije je dodala da očekuje da će za nekoliko dana "blokirane" farme imati "čistu situaciju" - mleko neće morati da se uništi, već će ići do mlekara.
Ministar poljoprivrede Goran Knežević još jednom je ponovio za B92 da je mleko koje se nalazi na policama prodavnica u Srbiji potpuno ispravno i bezbedno za upotrebu, dodavši da je država na vreme reagovala.
On je dodao i da je njegova izjava o tome da će "mleko za sedam dana biti bezbedno" istrgnuta iz konteksta i da je izbačena reč "kompletno", pri čemu je, kako je naveo, mislio i na mleko koje je povučeno.
- Čim smo videli problem u okruženju, uzeli smo 300 uzoraka. Kada su se pojavili isti uzorci koji daju različite rezultate, kada je bilo jasno da postoji eventualna mogućnost da nešto bude kontaminirano, odmah smo povukli i uzorke poslali u Holandiju. Ukoliko se pokaže da je mleko zdravo, biće vraćeno u prodavnice, a ako rezultati ne budu dobri, to mleko će biti uništeno - rekao je Knežević, dodavši da su uzorci uzeti od svih proizvođača.
Ministar je najavio i ostavku u slučaju da bude ustanovljeno da je on najodgovorniji za aferu. On je optužio i svoje prethodnike za trenutnu situaciju, kao i za to što još nema nacionalne laboratorije.
Osvrnuvši se na situaciju sa zaraženim kukuruzom, on je istakao da od 197 uzoraka kukuruza uzetih u javnim skladištima samo četiri nisu bila dobra, a od 500.000 tona izvezenog kukuruza vraćeno je samo 2.000 tona.
Knežević se zapitao "koji to čarobnjak i Dejvid Koperfild" može da kontroliše sav rod kukuruza koji je lane iznosio četiri miliona tona, a u Srbiji ima više od 500.000 gazdinstava.