Za tjesteninu zahvalite Marcu Polu

Priča se da je Marco Polo donio tjesteninu u Italiju iz Kine 1295. godine.

2.8.2000.
21:31
VOYO logo


Tjestenine ima bezbroj oblika, čak i nekoliko boja. Ugrubo se dijele na propremljene sa ili bez jaja, a Talijani je dalje dijele na dugačku i kratku.
Industrijski proizvedena tjestenina priprema se slično kao domaća, a kakvoća u oba slučaja najviše ovisi o brašnu. U Italiji je poznata tjestenina zakonski zaštićena, a mijesi se isključivo od brašna tvrde pšenice, dok je u drugim zemljama proizvode i od drugih vrsta brašna. Na omotu industrijski pripremljene tjestenine mora biti navedeno koliko je jaja stavljeno (npr. na 1 kg brašna obično se stavlja 4 jaja).
Talijani u skupinu dugačke tjestenine ubrajaju špagete razne debljine, rezance svih širina, te razne vrste makarona. Kratkom tjesteninom obuhvaćaju školjkice, leptiriće, točkice i kojekakve druge oblike, među koje bismo mi uklopili i krpice.
Vlastitom rukom pripremljena tjestenina priprema se sa ili bez jaja. U drugom slučaju za finu tjesteninu računa se 1 jaje na svakih 10 dag brašna i u načelu se uopće ne dodaje voda.
U tjesteninu se također ubrajaju valjušci, njoki, okruglice i druge namirnice, za koje se osim brašna, upotrebljavaju i drugi sastojci (npr. krumpir)

Pasta italiana
Koliko kalorija?
Tjestenina u boji
Sirevi uz tjesteninu
Svečanost tjestenine

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo